play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Cyfryzacja zabrzańskiego Urzędu Miasta postępuje. E-usługi w geodezji i kartografii

today19 kwietnia 2021

Background

W Zabrzu rozpoczęto realizację wartego ponad 11 milionów złotych projektu dotyczącego rozbudowy e-usług z zakresu geodezji i kartografii. To odpowiedź na wzrastające wśród mieszkańców Zabrza zainteresowanie załatwianiem urzędowych spraw online.

Zarówno urzędnicy, mieszkańcy jak i inwestorzy zyskają dostęp do zmodernizowanej bazy danych. A to ułatwi na przykład składanie zamówień na mapy czy inne dokumenty:

– Tam będą dane przestrzenne. Tam będzie można uzyskać mapy do celów projektowych. Na podstawie tej mapy będzie można wstępnie ustalić, gdzie ma stać mój dom. Poprzez analizę rejestru cen i wartości nieruchomości przeanalizować gdzie dobrze jest kupić mieszkanie, ile ono kosztuje, ile powinienem wydać na to mieszkanie, żeby nie zapłacić za dużo.  Osoby, które zajmują się inwestycjami i to infrastrukturalnymi jak i innymi, będą miały wiarygodne dane, żeby zaplanować przebieg tych inwestycji – tłumaczy Daniel Jasiurkowski, przedstawiciel wykonawcy projektu.

E–usługi stają się coraz bardziej popularne. A ten projekt to kolejny krok w stronę cyfryzacji zabrzańskiego magistratu – podkreśla Małgorzata Mańka – Szulik, prezydent Zabrza:

– Pandemia pokazała, że mieszkańcy chętnie sięgają po te platformy w obszarze cyfryzacji, dlatego że w jednym miesiącu przyjęliśmy na platformach usług cyfrowych  więcej pism, niż w poprzednim roku w całych 12 miesiącach. To pokazuje jak mieszkańcy zaskoczyli, jak mieszkańcy umiejętnie korzystają z tych platform. Trzeba powiedzieć, że po pandemii urząd nie będzie już taki sam – wielu, ceniąc sobie czas, jednak wybierze platformy elektroniczne.

Zabrzańska baza geodezyjno–kartograficzna w pełnym zakresie ma być gotowa do dwóch lat.

fot. UM Zabrze

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content