play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Czarny poniedziałek – kobiety będą protestować przeciwko rządowi

today26 września 2016

Background

Od kilku dni w mediach jest prawdziwa burza z powodu ustawy antyaborcyjnej, która w ubiegły czwartek była po raz pierwszy czytana w Sejmie. Ustawa mówi wprost – kobieta nie ma prawa dokonać aborcji nawet w sytuacji, gdy ciąża zagraża jej życiu, ani w przypadku gdy dziecko nawet jeśli się urodzi, to będzie umierać w męczarniach. Płody, przy których wczesne badania wykryją nieprawidłowości w rozwoju, również nie będą mogły zostać usunięte. Gdyby kobieta w takim przypadku dokonała aborcji – grozi jej kilka lat więzienia, podobnie jak lekarzowi, który dokonałby zabiegu.

Przeciwko wprowadzeniu w życie tej ustawy protestują kobiety nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jak przekonują, państwo nie ma prawa decydować o tym, co będzie działo się z ich ciałem, ani tym bardziej nie może za nich decydować o ich własnym życiu. Już w ubiegły weekend w największych polskich miastach były organizowane czarne protesty, ale to nie koniec. Za pośrednictwem mediów społecznościowych polskie kobiety organizują Czarny Poniedziałek, który ma nastąpić już 3 października.

Weźcie urlop na żądanie, dzień wolny na opiekę na dzieckiem, nie idźcie na uczelnię, bierzmy urlop bezpłatny czy też skorzystajmy z innego legalnego sposobu. Nie idźmy do pracy i na uczelnię – zachęcają organizatorki.

W tym czasie kobiety będą miały organizować spotkania i happeningi w swoich miastach. Chcą być widoczne w wielu polskich miastach, a ich znakiem rozpoznawczym ma być ubranie się na czarno.  – Spotykamy się w gronie kobiecym, wybieramy się na spacer, zapełniamy miejsca publiczne ubrane na czarno, robimy coś pożytecznego, oddajemy krew, za to również przysługuje nam dzień wolny, jedziemy wyprowadzić psy w schronisku, robimy zbiórkę rzeczową – zachęcają.

Ogólnopolski strajk ma być wzorowany na tym z 1975 roku, kiedy to w Islandii niemal wszystkie kobiety przez jeden dzień nie przyszły do pracy. Czarny Poniedziałek ma się odbyć 3 października, a największych protestów można się spodziewać w Warszawie.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content