play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Czarny protest w Katowicach… i całej Polsce

today18 stycznia 2018

Background

Protestowały w całym kraju. Między innymi w Katowicach i Częstochowie – a także Warszawie, Krakowie i kilkudziesięciu innych miastach – odbył się drugi Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Powodem jest kolejna już próba zaostrzenia prawa aborcyjnego.

  • cover play_arrow

    Czarny protest w Katowicach… i całej Polsce Adam Złotorowicz

 

Protest w Katowicach zebrał około trzystu osób.

Ogólnopolski Strajk Kobiet wezwał do protestów po odrzuceniu 10 stycznia w Sejmie w pierwszym czytaniu – w większości głosami PiS, ale również przy absencji kilkudziesięciu posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej – obywatelskiego projektu Ratujmy Kobiety zakładającego liberalizację ustawy antyaborcyjnej. Równocześnie posłowie skierowali do dalszych prac w komisji ustawę delegalizującą aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu.

Na proteście w Warszawie zjawiło się kilka tysięcy osób. Uczestnicy krzyczeli: „Myślę, czuję, decyduję”, „Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek”, „Chcemy lekarzy, nie misjonarzy”, „Lekarze do leczenia, a nie klauzul sumienia”.

Nowoczesna już zapowiedziała, że będzie ponownie składać projekt ustawy liberalizującej ustawę aborcyjną. Złoży go obok własnego projektu ustawy. Projekt zostanie złożony tym razem jako poselski, żeby nie trzeba było po raz kolejny zbierać pod nim 100 tys. podpisów. Pod projektem poselskim musi się podpisać 15 posłów.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content