play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Czas pandemii bohaterzy, po pandemii już frajerzy”. W Katowicach trwa protest ratowników

today30 czerwca 2021

Background

Jesteśmy przepracowani, a przy podwyżkach dyskryminowani. Tak o sobie mówią protestujący w Katowicach ratownicy medyczni. Pikieta trwa przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Ratownicy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problemy ich zawodu.

– Domagamy się uregulowania zawodu ratownika medycznego i powołania ustawy o samorządzie ratownika medycznego. Od 1 lipca został nam też zabrany dodatek ministerialny, który wywalczyliśmy 4 lata temu. Większość z nas pracuje na kontrakcie, chcemy zwrócić uwagę na kwestię tej etatyzacji – mówi Radiu Piekary jeden z protestujących ratowników, Piotr Białoń.

Jak dodaje problem etatyzacji jest teraz bardzo aktualny, bo założenia nowego ładu nakładają na jednoosobowe działalności dodatkowe koszty, a właśnie na takiej zasadzie zatrudniona jest większość ratowników medycznych w Polsce.

Warto dodać, że w ramach protestu ratownicy blokują ulicę Jagiellońską w Katowicach.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Syreny karetek pogotowia zawyją w Katowicach, bo dziś o 9:00, w stolicy aglomeracji śląskiej, odbędzie się ogólnopolski protest ratowników medycznych.

Protest ratowników medycznych potrwa od godziny 9:00 do 12:00 i weźmie w nim udział blisko 150 osób. Nieoficjalnie mówi się, że ratownicy będą blokowali ulicę Jagiellońską.

Protestujący domagają się podwyżek i szybkich zmian w systemie opieki zdrowotnej, wspierając swoimi postulatami protestujące już pielęgniarki i położne. Zaznaczają, że jeśli rząd nie zwróci uwagi na ich postulaty, to ratownicy wysiądą z karetek i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Oprócz kwestii płacowych wśród postulowanych kwestii jest również wprowadzenie Ustawy o zawodzie i samorządzie Ratowników Medycznych oraz nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content