play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Czas to pieniądz w Rudzie Śląskiej

today4 lutego 2022

Background

„Czas to pieniądz” – sentencja doskonale znana, szczególnie w Rudzie Śląskiej! A to dlatego, że tak właśnie nazwano wystawę stałą w rudzkim muzeum.

Czasu nie warto marnować, tylko jak najszybciej zaplanować wycieczkę do zmodernizowanego muzeum. Tam na odwiedzających czekają wirtualni przewodnicy: Karol Godula i jego pasierbica Joanna Grycik. To oni opowiadają o historii cywilizacji i ekomanii na przykładzie Rudy Śląskiej.

-Narracja koncentrując się na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej przeplata opowieści o historii ekonomii z dziejami Śląska, wskazując wzajemne zależności i wpływy. Ekspozycja porusza podstawowe zagadnienie ekonomiczne. Zwiedzający przeniesie się wpierw do najdawniejszych czasów. Dowie się czym jest ekonomia i co znaczą fundamentalne pojęcia wartości czy zysku, wymiana barterowa i handel. Przenosząc się do średniowiecza zwiedzający odkryje, że już wtedy na terenie miasta istniały zalążki późniejszego przemysłu. Zobaczy jaki wpływ na rozwój cywilizacyjny miały skarby ukryte w podziemiach śląskiej ziemi i zasilana nimi rewolucja przemysłowa – mówi nam Andrzej Godoj z Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

A wirtualni przewodnicy po wystawie “ Czas to pieniądz” są jak najbardziej kompetentni. Karol Godula swoim życiem i odwagą udowodnił, że nie mając nic – można stworzyć przemysłowe imperium. Z kolei jego dziedziczka Joanna Gryzik, zwana Śląskim Kopciuszkiem wielokrotnie pomnożyła godulowy majątek.

-Prezentowane na wystawie eksponaty znajdują rozwinięcie w planszach merytorycznych oraz aplikacjach multimedialnych w postaci mappingów, monodramów aktorskich, interaktywnych quizów i gier. Poprzez różnorodność środków wystawienniczych, umożliwiających rozmaite prowadzenie narracji, wystawa jest kierowana do szerokiego grona odbiorców. Zarówno gości indywidualnych, rodzin z dzieci oraz zorganizowanych grup szkolnych, a nawet przedszkolnych – dodaje Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Muzeum w Rudzie Śląskiej można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Radio Piekary patronuje wystawie.

Fot: Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content