play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Czechy i Słowacja wprowadzają stan wyjątkowy

today1 października 2020

Background

Dziś Słowacja, od poniedziałku Czechy wprowadzają u siebie stan wyjątkowy. Zapowiedziane przez rządy działania mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Na Słowacji będzie obowiązywać 45 dni, w Czechach – 30.

Stan wyjątkowy w Czechach i na Słowacji. Spowodowany jest nagłym i drastycznym wzrostem liczby zakażonych koronawirusem. Rządy oby krajów zaznaczają – nie wprowadzają lockdownu, takiego jaki miał miejsce wiosną.

Słowacja. Zmiany od dziś

Stan wyjątkowy na Słowacji obowiązują od dzisiaj. Oprócz ogłoszenia stanu wyjątkowego władze zaostrzyły ograniczenia, związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W całym kraju wraca obowiązek noszenia maseczek poza budynkami, jeżeli nie można utrzymać odległości co najmniej dwóch metrów od drugiej osoby. Wyjątkiem są osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym. Maseczki będą także obowiązkowe dla uczniów starszych klas, a także wewnątrz budynków.

Stan wyjątkowy w Czechach

Nad Wełtawą zacznie obowiązywać w najbliższy poniedziałek. Dotyczy przede wszystkim imprez i aktywności związanych z czasem wolnym. Z pewnymi wyjątkami ma obowiązywać zasada, że w przestrzeniach zamkniętych będzie mogło zbierać się nie więcej niż 10 osób, a w przestrzeniach otwartych – nie więcej niż 20. Wyjątkiem są kina i przedstawienia teatralne, w których może uczestniczyć do 500 osób. Zakazane są przerwy przeznaczone na konsumpcję.

Wśród imprez o charakterze kulturalnym wprowadzono zakaz dla wszystkich przedstawień śpiewanych. Przez 14 dni obowiązywać będzie zakaz występów obejmujący chóry, opery, operetki i musicale.

Limit 20 i 10 uczestników nie będzie obowiązywał w przypadku imprez sportu wyczynowego. W meczach lub zawodach będzie mogło uczestniczyć 130 osób łącznie zawodników, trenerów, obsługi technicznej łącznie z obsługą TV. Na trybunach nie będzie widzów.

Nie będzie ograniczeń w handlu

Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń w handlu. Wszystkie sklepy i galerie handlowe będą funkcjonować bez nowych ograniczeń, co oznacza, że wewnątrz obowiązkowe są maseczki, dezynfekcja i dystans społeczny. W restauracjach wprowadzono limit sześciu miejsc siedzących przy stołach. W mszach i nabożeństwach może uczestniczyć do 100 osób. To ograniczenie dotyczy wszystkich uczestników, którzy przy zachowaniu dystansu dwóch metrów mogą zajmować jedynie miejsca siedzące. Podczas uroczystości kościelnych zabronione są chóralne śpiewy.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content