play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Czekanie na dodatkowe połączenia kolejowe. Ruch po stronie GZM

today1 kwietnia 2021

Background

Burmistrz Sławkowa oraz prezydenci Sosnowca i Dąbrowy Górniczej chcą, by Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) sfinansowała dodatkowe kursy pociągów, przejeżdżających przez te miasta.

Jak czytamy w komunikacie UM Sosnowiec, „od wielu już miesięcy trwają prace nad optymalizacją sieci połączeń transportu zbiorowego na obszarze metropolii, której istotnym elementem jest siatka połączeń kolejowych. GZM pracuje nad utworzeniem Kolei Metropolitalnej. Od 1 stycznia, rozwijając współpracę z samorządem województwa (właściciel Kolei Śląskich), metropolia dofinansowała 48 nowych połączeń kolejowych, głównie na trasach Gliwice – Katowice czy Tychy – Katowice – Dąbrowa Górnicza”.

Samorządowcy z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Sławkowa chcą, by uzupełnieniem opracowywanego systemu stało się dofinansowanie przez GZM przewozów kolejowych na linii biegnącej przez Sławków, wschodnie dzielnice Dąbrowy Górniczej i Sosnowca do Katowic. Aktualnie trasę tę od poniedziałku do piątku obsługuje 7 par pociągów dziennie. Potrzeby są dużo większe, tym bardziej, że dzięki modernizacjom przeprowadzonym przez PKP PLK skrócił się czas przejazdu.

Prezydenci: Sosnowca – Arkadiusz Chęciński, Dąbrowy Górniczej – Marcin Bazylak oraz burmistrz Sławkowa – Rafał Adamczyk we wspólnym liście zaapelowali do przewodniczącego zarządu GZM, Kazimierza Karolczaka o dofinansowanie przez metropolię dodatkowych par pociągów od 1 września.

Trasa Sławków – Katowice liczy 10 przystanków. Pociąg zatrzymuje się po drodze na stacjach: Dąbrowa Górnicza Wschodnia, Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce, Sosnowiec Kazimierz, Sosnowiec Porąbka, Sosnowiec Dańdówka, Sosnowiec Południowy, Katowice Szopienice Południowe i Katowice Zawodzie.

– Potencjał tej linii kolejowej jest ogromny, przekonuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Dla porównania autobus 815, który zatrzymuje się w pobliżu przystanku kolejowego w Kazimierzu Górniczym, jedzie do Katowic 45 minut, pociąg 25 min. Podobnie jest w pobliżu stacji Sosnowiec-Porąbka skąd linia 835 jadąca bezpośrednio do Katowic pokonuje trasę w 50 minut, a pociąg tylko w 22 minuty.

Jak podkreśla burmistrz Sławkowa, przejazd koleją jest dobrą alternatywą dla mniej ekologicznych sposobów podróżowania komunikacją miejską zatłoczonymi arteriami komunikacyjnymi regionu. – Wprowadzenie nowych połączeń kolejowych na linii od Sławkowa do Katowic byłoby doskonałym uzupełnieniem prowadzonej przez zarząd metropolii polityki rozwoju transportu publicznego w oparciu o istniejącą, w pełni zmodernizowaną linię kolejową. A mieszkańcom wschodniej części  metropolii stworzyłoby szybkie i efektywne połączenia z Katowicami i Sosnowcem, mówi Rafał Adamczyk.

źródło/foto: UM Sosnowiec

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content