play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Czekanie na nową kartę. ŚKUP wymaga modyfikacji

today10 stycznia 2020

Background

ŚKUP czyli Śląska Karta Usług Publicznych będzie zmodyfikowana albo zastąpiona nowym systemem. Trwają przymiarki.

W ciągu kilku lat funkcjonowania, ŚKUP zdążyła się już nieco zestarzeć, choć są i tacy użytkownicy, którzy twierdzą, że nigdy nie była nowoczesna.

Grzegorz Kwitek z Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zapewnia, że zmiany będą, choć na razie nie przesądza jakie. Na razie trwają prace nad tzw. opisem przedmiotu zamówienia i przygotowaniem przetargu na wykonanie modyfikacji systemu. Ogólnie, musi to jeszcze trochę potrwać, bo projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską i musi być realizowany minimum do połowy czerwca 2021 roku.

  • cover play_arrow

    Czekanie na nową kartę. ŚKUP wymaga modyfikacji Adam Grabałowski

Na razie w autobusach i trolejbusach w Tychach kończą się testy zmodyfikowanego nieco systemu, w którym pasażerowie należność za przejazd będą mogli regulować również kartą płatniczą. Niebawem rozwiązanie powinno wejść tam do użytku.

Karta ŚKUP w obecnym kształcie najczęściej używana jest właśnie do płacenia za przejazd komunikacją publiczną, a także do regulowania opłat za parkingi – tam gdzie jest to możliwe. W założeniach, system miał pozwalać na używanie karty jak elektronicznej portmonetki, do zdecydowanie szerszego wykorzystania aniżeli w tej chwili. Użytkownicy często narzekali na kłopotliwą i mało intuicyjną procedurę doładowywania ŚKUP.  Kartę chwalą uczniowie, od momentu gdy stała się „nośnikiem” biletu, upoważniającego do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej w metropolii.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content