play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Czeladź: Więcej pacjentów na Intensywnej Terapii

today23 lipca 2020

Background

Więcej miejsc dla pacjentów, nowoczesny sprzęt medyczny, a także pokój rozmów z rodziną – Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w szpitalu w Czeladzi  został powiększony o kolejne pomieszczenia.

Jutro oddział zostanie otwarty i udostępniony pacjentom.

„Pięciołóżkowy OAIT nie wystarczał już do zabezpieczenia wszystkich pacjentów z terenu powiatu, zwłaszcza że w ostatnich latach znacznie poszerzyliśmy zakres wykonywanych operacji, w tym onkologicznych. Dlatego ta inwestycja była jednym z naszych priorytetów” – mówi Dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Aldona Sylwa.

Po przebudowie liczba miejsc na oddziale zwiększyła się z pięciu do ośmiu. Zakupiono także  sprzęt medyczny m.in. respiratory, kardiomonitory i aparat USG. Ponadto władze Powiatu Będzińskiego zdecydowały o sfinansowaniu zakupu nowego ambulansu wraz z wyposażeniem medycznym, obejmującym defibrylator transportowy i przenośny zestaw tlenowy. Całość kosztowała ok. 2 mln zł, z czego aż 900 tys. przekazał Powiat Będziński.

Pomoc dla szpitala przekazały Miasta i Gminy: Będzin w kwocie 150 tys. zł (wraz z dwoma respiratorami za 200 tys. zł), Czeladź – 300 tys. zł, Siewierz – 100 tys. zł, Bobrowniki – 130 tys. zł, Wojkowice – 66 tys. zł, Psary – 50 tys. zł, a Mierzęcice – 30 tys. zł. Brakującą kwotę dołożył szpital.

Przed nami na pewno wiele kolejnych wyzwań, związanych m.in. z sytuacją epidemiologiczną. To budujące, że w tym trudnym czasie niemal wszystkie gminy wchodzące w skład powiatu będzińskiego zdecydowały się przeznaczyć część swoich budżetów na wsparcie szpitala, tym samym pomagając nam w  zabezpieczeniu usług medycznych dla mieszkańców” – mówi Pełnomocnik Dyrektora  ds. Restrukturyzacji dr n. med. Dariusz Jorg.

Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii leczeni są pacjenci w stanach bezpośredniego zagrożenia życia z  niewydolnością oddechową, krążeniowo-oddechową, niewydolnością wielonarządową oraz po rozległych zabiegach operacyjnych.

Mamy dwa aparaty do hemodializy,  które mogą prowadzić terapię nerkozastępczą u chorych. Jesteśmy także w pełni wyposażeni w respiratory. Pacjenci w ciężkich stanach po zabiegach inwazyjnych często potrzebują wentylacji mechanicznej, podobnie osoby po udarach – mówi kierownik oddziału lek. Aleksandra Karoń-Gutowska.

Oddział posiada także specjalny pokój przeznaczony do spotkań lekarzy z najbliższymi pacjenta. Dzięki temu rozmowy dotyczące prowadzonego leczenia, stanu pacjenta i możliwości dalszej terapii odbywają się w komfortowych i godnych warunkach.

Fot: Szpital Czeladź

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content