play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Częstochowa: Fałszywy policjant oszukał seniorkę. Kobieta stracila 100 tysięcy złotych!

today14 września 2021

Background

Oszuści kolejny raz zarobili na łatwowierności seniorki. 78-letnia mieszkanka Częstochowy straciła ponad 100 tysięcy złotych myśląc, że rozmawia z prawdziwym policjantem. Apelujemy przede wszystkim do bliskich osób starszych, by przestrzegali ich przed metodami działania przestępców, którzy za wszelką ceną chcą pozbawić ich dorobku życia.

W piątek, 10 września, na telefon stacjonarny seniorki z Częstochowy zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Podał fikcyjne nazwisko, wymyślony numer legitymacji służbowej i adres komendy. Przekazał kobiecie informację o tym, że jej pieniądze, które przechowuje w banku są zagrożone i musi je natychmiast przekazać . 78-latka przekonana, że ma do czynienia z prawdziwym stróżem prawa przez 2 dni dokonała 3 wypłat z konta bankowego. Wypłaciła łącznie ponad 100 tysięcy złotych. Zmanipulowana seniorka działała pod presją czasu. Nie miała chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Za każdym razem pieniądze zostawiała w innym miejscu – najczęściej były to pojemniki na odpady w miejscach publicznych. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urwał, a przestępca zniknął ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Policjanci ostrzegają!

  • Pamiętajmy zachować ostrożność i rozsądek w kontaktach z osobami nieznajomymi. Oszuści mogą podszywać się pod krewnych, znajomych, policjantów lub innych urzędników;
  • Funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek sum pieniędzy! Telefon od osoby twierdzącej, że jest policjantem który poleca dokonać wypłaty czy przelewu gotówki w związku z akcja policyjną czy też wypadkiem osoby najbliższej, należy zawsze traktować jako próbę oszustwa. W przypadku otrzymania takiego telefonu zawsze należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112 sprawdzając czy rozłączyliśmy wcześniejsze połączenie;
  • Policjanci apelują zwłaszcza do osób młodych. Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś dzwoni do nich z prośbą o pożyczenie, przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content