play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rybnik

Cztery jeże wróciły na wolność. Znalazły azyl w Rybniku

today14 kwietnia 2020

Background

Cztery kolejne jeże wróciły na wolność w minioną sobotę popołudniu. Sympatyczne zwierzęta jesienią i zimą przeszły rekonwalescencję w domu pracownika firmy Tauron – Piotra Gleńska.   Sympatyczne kolczaki trafiły do zarośli w Paruszowcu, dzielnicy Rybnika.

Cztery jeże, wróciły na wolność- to kolejni podopieczni Piotra Gleńska z Taurona, który od kilku lat pomaga jeżom. Jeden z pracowników firmy wspiera kolczastych rekonwalescentów, by ci wrócili do pełni zdrowia. Firma funduje domki dla jeży, prowadzi kampanie informacyjne, organizuje lekcje w szkołach uwrażliwiające dzieci i młodzież na potrzeby środowiska.

Piotr Gleńsk, od pięciu lat pomaga jeżom. Stworzył okresowy azyl dla tych zwierząt. Jeśli jeże wpadły w kłopoty, są chore, w domu Pana Piotra odzyskują dobrą formę, by wrócić do naturalnego środowiska. Pracownik firmy energetycznej jest również konstruktorem i budowniczym unikatowych domków dla jeży, które zostały umieszczone w zielonych azylach, w których zwierzęta są umieszczane po rekonwalescencji. Dotychczas udało się uratować ponad 40 jeży.

 Jeż to najbliższy przyjaciel człowieka żyjący na wolności. Zwierzęta te zasiedlają też miasta, nocą tuptają przez ogrody, parki i ogródki działkowe. Jeż, choć jest bardzo pożyteczny nie zawsze może być z ludzkiego sąsiedztwa zadowolony. Jeż wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. Skulony jeż na środku drogi może paść ofiarą niewystarczająco ostrożnego kierowcy. W ten sposób zwierzę naraża się także na atak drapieżników takich jak m.in. psy. Jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie roznoszą.

Jak zostać przyjacielem jeży?

  1. WODA –  w trakcie upałów, ale też wiosennej suszy, warto napełniać wodą jakiś mały pojemnik. Jeśli na działce masz oczko wodne, ważne, by wyposażyć je w siatkę lub schodki (z kamienia lub cegły). Dzięki nim nie utonie, gdy przypadkowo wpadnie do wody.  Jeże potrafią pływać, jednak gdy nie mogą wyjść słabną i ostatecznie GINĄ.
  2. PIES – Właściciel psa musi dbać, by jego pupil nie miał możliwości zaatakowania jeża.
  3. KOSZENIE – Przed koszeniem należy zrobić obchód terenu. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Gdy działka jest duża dobrze jest zacząć koszenie od środka i nie spieszyć się. Wtedy wszystkie zwierzęta mają szanse uciec na boki. Koszenie od zewnątrz do środka skutkuje tym, że zwierzęta giną w ostatnim pokosie na środku działki.

fot. Tauron

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content