play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Siemianowice Śląskie

Czujniki powietrza nie tylko w Katowicach. Projekt AWAIR w innych miastach Metropolii

today15 lutego 2021

Background

Katowice promują międzynarodowy projekt AWAIR, który na bieżąco informuje mieszkańców o jakości powietrza. W mieście funkcjonuje 127 czujników powietrza zewnętrznego i 9 czujników we wnętrzach instytucji miejskich. Miasto, w ramach promocji projektu, zaprosiło do współpracy Mikołów oraz Siemianowice Śląskie.

Pod koniec września 2020 r., w ramach realizacji międzynarodowego projektu o nazwie „AWAIR”, miasto Katowice podpisało „Porozumienie o współpracy” z miastami Siemianowice Śląskie i Mikołów, Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Unią Metropolii Polskich. Celem jest zwrócenie uwagi na konieczność informowania mieszkańców o bieżącej jakości powietrza i o zagrożeniach z tego wynikających. Ważne jest również dotarcie z tymi informacjami do jak największej ilości osób, w szczególności tzw. grup wrażliwych – dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, osób z chorobami układu oddechowego i alergików.

W ramach porozumienia zostały przygotowane prezentacje dla miast zaproszonych do projektu. Powstały też specjalne punkty informacyjne, wyświetlające bieżącą informacje o jakości powietrza. Można na nich zobaczyć także prognozę jakości powietrza na dzień następny na podstawie danych Państwowego Systemu Monitoringu Powietrza.

– Punkt informacyjny z multimedialną prezentacją utworzyliśmy w budynku Urzędu Miasta w Michałkowicach, gdzie służy naszym mieszkańcom, mówi Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

– Nasz punkt informacyjny został utworzony w budynku popularnej wśród mieszkańców miasta i powiatu mikołowskiego krytej pływalni Aqua-Plant, dodaje Stanisław Piechula, burmistrz Miasta Mikołów.

Walka o czyste powietrze to wyzwanie dla wszystkich dużych miast w kraju. Z doświadczeń Katowic, które teraz testowane są w innych miastach Metropolii, mogą skorzystać inne, duże aglomeracje.

Działania prowadzone w ramach projektu AWAIR wykorzystywane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Prezentujemy ten system na organizowanych przez nas szkoleniach kandydatów na Energetyków Gminnych, realizowanych w ramach ogólnopolskiego systemu wsparcia dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw, mówi Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W ramach działań pilotażowych w Katowicach zamontowano 127 czujników jakości powietrza zewnętrznego. Wyniki ich pomiarów dostępne są w czasie rzeczywistym na 155 ekranach multimedialnych, które zainstalowane są w wybranych obiektach użyteczności publicznej, oraz w Miejskim Centrum Energii przy ul. Młyńskiej, Biurze Obsługi Mieszkańca w budynku Urzędu Miasta przy Rynku oraz budynku Straży Miejskiej. Pomiary są na bieżąco podawane za pośrednictwem strony https://powietrze.katowice.eu.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content