play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Czy gliwiccy radni uczczą pierwszą ofiarę II Wojny Światowej?

today18 lutego 2021

Background

Czy skwer otaczający maszt gliwickiej radiostacji dostanie imię Franza Honioka? O tym zdecydują radni na dzisiejszej sesji rady miasta.

W końcówce sierpnia 1939 Franz Honiok został aresztowany i otruty przez niemieckie Gestapo w ramach tak zwanej prowokacji gliwickiej. Dziś gliwiccy radni zdecydują o tym, czy skwer wokół gliwickiej radiostacji, gdzie doszło do dramatycznych wydarzeń z początku II Wojny Światowej, będzie nosił imię jednej z pierwszych jej ofiar.

Wniosek o takie uczenie pamięci Franza Honioka pod obrady radnych skierowało gliwickie Muzeum.

– W ten sposób chcemy uczcić i przywrócić pamięć o człowieku, którego śmierć jest symbolem najtragiczniejszych lat w dziejach Europy. Nadając skwerowi przy radiostacji imię Franza Honioka przyczynimy się do tego, by człowiek, któremu Niemcy odebrali nie tylko życie, ale i święte prawo do pochówku, odzyskał swoją godność w tym samym miejscu, w którym mu ją odebrano – mówi Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach.

W dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej na pograniczu polsko-niemieckim dochodziło do licznych prowokacyjnych incydentów, mających na celu szerzenie propagandy o wrogich działaniach wobec Niemiec ze strony Polski. Jednym z takich działań była prowokacja gliwicka, której ofiarą padł Franz Honiok.

Fot. Facebook/Muzeum w Gliwicach

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content