play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Czy muzyka może być EKO? Co na to Filharmonia Śląska?

today21 sierpnia 2020

Background

Czy muzyka może być EKO? Co na to Filharmonia Śląska, która szykuje się do kolejnego sezonu artystycznego. Nie zabraknie wielkich nazwisk, premier i dzieł doskonale znanych, a co więcej – nowy sezon będzie dla filharmoników czasem zwrócenia się w kierunku natury i ekologii w myśl hasła Usłysz nas – naturalnie. W repertuarze koncertów znajdą się liczne dzieła Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznicę urodzin mamy okazję świętować w 2020 roku, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego, Josepha Haydna, Johanna Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego i wielu innych. Nie zabraknie także prawykonań dzieł współczesnych kompozytorów.  Tegoroczny EKO sezon będzie obfitować w inicjatywy, których główny cel to troska o środowisko. 

Czy muzyka może być EKO?  W nowym sezonie Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzą znakomici dyrygenci, wśród których będą: Yaroslav Shemet, Massimiliano Caldi, Christian Schumann czy Bassem Akiki. Daniel Oren, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Herberta von Karajana będzie pełnił funkcję Dyrygenta Gościnnego, natomiast Mirosław Jacek Błaszczyk, dotychczasowy I Dyrygent Orkiestry Symfonicznej, którego filharmonicy pożegnali czerwcowym koncertem, stanie za pulpitem dyrygenckim jako Dyrygent Honorowy.

Wraz z filharmonikami śląskimi wystąpią także wspaniali soliści jak m.in. grający na oryginalnych instrumentach stworzonych przez Antonio Stradivariego Janusz Wawrowski i Rainer Honeck, a także Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, Andrew Zolinsky i wielu innych. Śląską Orkiestrą Kameralną zadyrygują jej nowi szefowie – Maciej Tomasiewicz oraz Piotr Pławner.

W repertuarze koncertów znajdą się liczne dzieła Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznicę urodzin mamy okazję świętować w 2020 roku, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego, Josepha Haydna, Johanna Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego i wielu innych. Niezwykle interesującym elementem koncertów będą liczne prawykonania. W Filharmonii Śląskiej premierowo zabrzmią kompozycje Eugeniusza Knapika, Mikołaja Piotra Góreckiego, Marcela Chyrzyńskiego, Jana Wincentego Hawela, Aleksandra Lasonia oraz zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. H.M. Góreckiego, którego poznamy w październiku. Działalność artystyczna będzie odnosić się także do natury. Został przygotowany cykl EKO koncertów, które poprzez swój program oraz towarzyszące im wydarzenia pomogą zrozumieć i zachwycić się bogactwami przyrody i przekonają do tego, że warto ją chronić.

EKO Sezon Filharmonii Śląskiej obfitować będzie w inicjatywy, których główny cel to troska o środowisko. Instytucja zaprosiła do współpracy specjalistów z organizacji pozarządowych, którzy będą prowadzić EKO Warsztaty i EKO Tutoriale. Filharmonicy będą także spełniać EKO Uczynki – artyści oraz pracownicy administracji będą się dzielić z Melomanami swoimi prywatnymi działaniami, które na co dzień pomagają im dbać o naturę.

Filharmonia Śląska zaprasza Melomanów do zakupu EKO Abonamenów (od 24 sierpnia) oraz biletów na pojedyncze koncerty (od 31 sierpnia). Pierwszy koncert już 11 września w sali koncertowej im. Karola Stryji.

 

fot.wikipedia.pl

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content