play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Czy na Śląsku znajdzie się kolejny oscarowy plener?

today6 maja 2020

Background

Czy na Śląsku znajdzie się kolejny oscarowy plener? Trwa Plebiscyt Silesia Film. Muzeum PRL-u, rezerwat Żabie Doły w Bytomiu, Park Śląski, kompleks Sztygarka w Chorzowie- czy te miejsca i obiekty staną się kiedyś planem filmowym. Trwa plebiscyt na Śląską Lokację Filmową 2020, do którego zgłoszono ponad 30 miejsc m.in z Katowic, Żor, Chorzowa, Bytomia, Cieszyna, Sosnowca, Rudy Śląskiej czy Siemianowic. Pomysłodawcą plebiscytu jest Instytucja Filmowa Silesia Film. Śląsk jest wdzięcznym terenem do filmowania. Przypomnijmy, że finałowe sceny oscarowego filmu „Zimna wojna” zostały nakręcone w amfiteatrze Buk w Rudach Raciborskich. A Teatr Mickiewicza w Cieszynie był planem filmowym „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Niekwestionowaną „gwiazdą” wśród plenerów pozostaje Nikiszowiec, na którym kręcone były filmy Lecha Majewskiego, czy „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy. Teraz eksperci, m.in. scenografka Katarzyna Sobańska („Zimna wojna”, „Ida”, „Jesteś Bogiem”) oraz Michał Śliwkiewicz – kierownik produkcji ds. lokacji („Zimna wojna”, „Ja teraz kłamię”) wybiorą pięć lokacji, na które mieszkańcy regionu będą mogli głosować w ostatnim etapie plebiscytu. A Silesia Film zadba o to, aby o miejscu dowiedzieli się filmowcy… 

Czy na Śląsku znajdzie się kolejny oscarowy plener? Śląska Lokacja Filmowa ma na cele znalezienie miejsc, które mogłyby stać się potencjalnym planem filmowym. Do udziału w plebiscycie Właściciele, Zarządcy i Instytucje mogły zgłaszać obiekty i miejsca na terenie województwa śląskiego: zarówno te, które były lub są lokacją filmową, jak i te, które według zgłaszających mają potencjał, aby się nią stać. Spośród nadesłanych ponad trzydziestu zgłoszeń komisja Plebiscytu wybierze teraz pięć lokacji, które staną do wyścigu o tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2020. O ostatecznym wyniku zdecydują sami mieszkańcy, którzy będą mogli oddać swój głos na jedną z pięciu wybranych przez ekspertów lokacji. W skład Komisji wybierającej pięć finałowych miejsc wejdą: Katarzyna Sobańska – scenograf (m.in. „Zimna wojna”, „Ida”, „Jesteś bogiem”, „Młyn i Krzyż”, „W ciemności”), Michał Śliwkiewicz – kierownik produkcji ds. lokacji („Zimna wojna”, „Ja teraz kłamię”, „Wspomnienie lata”) oraz Anna Szrama – zastępca dyrektora IF Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission.

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2020, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięski obiekt emitowany będzie w Kinie Kosmos w Katowicach przed seansami filmowymi.

Sam Plebiscyt promowany będzie m.in. poprzez spot prezentujący ubiegające się o tytuł obiekty, emitowany w kinach należących do IF Silesia Film (w Katowicach, Żywcu i Raciborzu), a także w pociągach Kolei Śląskich, które są Partnerem Plebiscytu.

Więcej informacji na www.silesiafilm.com i www.silesiafilmcommission.pl

fot. Silesia Film

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content