play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Czy Pandemia wpłynęła na bezrobocie na Śląsku? Są pierwsze dane

today30 lipca 2020

Background

Czy Pandemia wpłynęła na bezrobocie na Śląsku? Są pierwsze dane. Mamy stabilny rynek pracy w regionie. Tak sytuację bezrobocia ocenia Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Mimo że stopa bezrobocia w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła- to nadal w województwie śląskim jest ona jedną z niższych w skali kraju.


Czy pandemia na Śląsku wpłynęła na bezrobocie na Śląsku? Od samego początku nie notowaliśmy lawiny osób, które rejestrowały się w urzędach pracy. Te liczby są stałe i oscylują w granicach 10 tysięcy. To jest liczba, która nie odbiega znacząco od tego, co było przed pandemią- wyjaśnia Arkadiusz Kaczor z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Bezrobocie na śląsku wciąż jest jednak wyższe niż przed rokiem. Są jednak pierwsze symptomy, że sytuacja ulega poprawie.Biorąc pod uwagę maj i czerwiec, wzrasta liczba osób, które wyrejestrowują się z rejestrów urzędów pracy i wracają na rynek. Rośnie także z miesiąca na miesiąc liczba ofert pracy, która od początku pandemii drastycznie spadła. teraz obserwujemy wzrost i liczymy na to, że ten trend się utrzyma– mówi Arkadiusz Kaczor.

Stopa bezrobocia na śląsku to cztery i pół procent. W Polsce ten sam wskaźnik wynosi obecnie ponad sześć procent.

fot.pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content