play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rybnik

Czy Rybnik będzie kolebką transformacji energetycznej? Jest na to szansa

today27 stycznia 2021

Background

W Rybniku przy Politechnice Śląskiej ma powstać Centrum Projektowe Fraunhofera. Podpisano właśnie list intencyjny w tej sprawie.

W ośrodku będą realizowane projekty m.in. z zakresu transformacji energetycznej.

– Dla Politechniki Śląskiej to jest realizacja misji uczelni, to jest realizacja celów badawczych. Rozwijamy badania naukowe, rozwijamy kształcenie i chcemy, żeby myśl techniczna w subregionie zachodnim również rozwijała się we współpracy z Politechniką Śląską. Chcemy wykorzystać bogatą bazę laboratoryjną, świetnych ekspertów i bardzo dobrą współpracę z Instytutem Fraunhofera do wdrażania tych wszystkich pomysłów, które powstają w laboratoriach naukowych – do praktyki gospodarczej – mówi profesor Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Centrum Projektowe Fraunhofera zostanie utworzone pod nazwą „Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości”. Jeżeli ten pomysł zostanie zrealizowany, Rybnik ma szansę stać się kolebką transformacji energetycznej.

-Jesteśmy w mieście, które swoje tradycje mocno związało z przemysłem wydobywczym, z przemysłem ciężkim, ale oto nowe czasy, nowe możliwości  i myślę, że dzisiaj miasto Rybnik szuka nowych możliwości, szuka nowego spojrzenia na rzeczywistość gospodarczą. Dzisiaj wiemy, że powiązanie świata nauki, lokalnego biznesu, przemysłu który juz dzisiaj tu istnieje, ale również współpraca z samorządem, z subregionem, stworzy nowy produkt – nową jakość życia dla naszych mieszkańców – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W liście intencyjnym wśród kluczowych zagadnień wyróżniono transformację energetyczną, nowe paliwa alternatywne, technologie wodorowe, energię odnawialną czy medycynę cyfrową.

 

Fot. Facebook/Śląskie. Pozytywna energia

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content