play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić Ci sprzedaży polisy OC?

today18 października 2021

Background

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą mieć w ofercie takie polisy. Czy jednak ubezpieczyciel może odmówić nam sprzedaży OC? Sprawdzamy, czy taka sytuacja jest możliwa.

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152) określa dokładnie, jakie polisy musi wykupić właściciel samochodu, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego. Nie ma znaczenia, że dany pojazd nie wyjeżdża na drogę publiczną, tylko stoi w garażu (wyjątkiem są pojazdy zabytkowe). Mimo wszystko należy wykupić obowiązkowe OC. Chociaż niewątpliwie jest to niemały wydatek, to jednak posiadanie takiego ubezpieczenia okazuje się w praktyce korzystne.

 Jaki szkody obejmuje OC?

Gdyby nie OC, na które tak często narzekamy, musielibyśmy niekiedy niemało zapłacić w przypadku spowodowania na drodze kolizji lub wypadku. Polisa sprawia, że ciężar odszkodowania przejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Jakie dokładnie szkody obejmuje OC?

Wspomniana na początku tego artykułu ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych dokładnie określa, jaki zakres musi obejmować polisa OC i jakie szkody obejmuje takie ubezpieczenie. Warto szczególnie odwołać się do art. 34. Można w nim przeczytać, że za szkodę objętą OC uważa się między innymi szkody powstałe przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, przy załadunku i wyładunku pojazdu, przy zatrzymywaniu i w czasie postoju auta. Do tego dochodzą wszystkie szkody, jakie wynikły w czasie jazdy pojazdu. Warto wiedzieć, że ochroną OC są objęte nie tylko szkody spowodowane przez właściciela pojazdu, ale również przez każdego kierowcę, który będzie ten pojazd użytkował.

Więcej na temat zakresu OC komunikacyjnego: https://punkta.pl/akademia/ubezpieczenia-komunikacyjne/ubezpieczenie-oc-co-to-jest/

Ubezpieczenie OC – czy jest dostępne dla każdego?

Wyobraźmy sobie sytuację, że pewien właściciel samochodu jest wyjątkowo szkodową osobą. Często powoduje kolizje i wypadki na drodze, a także doprowadza do innych niebezpiecznych sytuacji, które kończą się uszkodzeniami pojazdów innych uczestników ruchu drogowego. Firma, która ubezpieczy taką osobę, musi się liczyć z częstymi wypłatami odszkodowań. Dla ubezpieczyciela to koszty i często straty. Nie powinno zatem dziwić, jeśli ubezpieczyciel chciałby uniknąć zawierania umowy z tak problematycznym klientem. Czy jednak towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy OC wybranemu właścicielowi pojazdu? Okazuje się, że jest to niemożliwe. Żadna firma ubezpieczeniowa nie może odmówić konsumentowi sprzedaży ubezpieczenia OC. Nie znaczy to jednak, że firmy ubezpieczeniowe nie mają sposobów, aby zniechęcić do zakupu polisy klienta.

Jak ubezpieczyciel może zniechęcić klienta?

Zgodnie z prawem towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić nikomu sprzedaży polisy OC, ale w praktyce bywa z tym różnie. Klient, który powoduje dużo kolizji i wypadków, jest bardzo problematyczny. Co robi często ubezpieczyciel z takim konsumentem? Najskuteczniejszym sposobem zniechęcenia takiego klienta jest wyliczenie mu składki OC, która jest bardzo wysoka. Widząc tak dużą cenę polisy, problematyczny klient zwykle rezygnuje i szuka OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Skoro wywołaliśmy temat poszukiwania OC, zatrzymajmy się nad nim przez chwilę. Obecnie znalezienie najtańszego ubezpieczenia nie jest już problemem i to zarówno w przypadku osoby mającej wszystkie zniżki, jak i w przypadku naszego przykładowego problematycznego klienta. Najlepiej skorzystać z możliwości, jakie daje internet.

– Aby wybrać najtańsze OC, konieczne jest przejrzenie wielu ofert ubezpieczenia. Trudno jednak odwiedzić osobiście kilkadziesiąt placówek towarzystw ubezpieczeniowych. Na szczęście internet pozwala porównać ubezpieczenia bez wychodzenia z domu – wyjaśnia ekspert Punkta. – Wystarczy skorzystać z tak przydatnego narzędzia, jakim jest internetowa porównywarka ubezpieczeń. Wprowadzamy podstawowe dane o właścicielu pojazdu, a potem o samochodzie i kalkulator błyskawicznie oblicza nam składki OC. Na koniec porównywarka wyświetla oferty ubezpieczenia dostępne na rynku – podkreśla ekspert.

Co grozi za brak OC?

Nie warto rezygnować z szukania OC, nawet jeśli ubezpieczyciel próbuje nas zniechęcić do zawarcia umowy. Argumenty za tym są co najmniej dwa. Pierwszy to korzyści, jakie mamy z posiadania ubezpieczenia OC (ubezpieczyciel przejmuje zobowiązania finansowe). Drugi argument jest taki, że za brak OC grożą wysokie kary. Ich poziom ustala co roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Stawki zależą od okresu, w jakim brakowało OC i od rodzaju pojazdu. W 2021 roku wygląda to następująco:

Okres bez OC Samochód osobowy Samochód ciężarowy Pozostałe pojazdy
Do 3 dni 1120 zł 1680 zł 190 zł
Od 4 do 14 dni 2800 zł 4200 zł 470 zł
Powyżej 14 dni 5600 zł 8400 zł 930 zł

Nie ma co liczyć, że nikt nie zauważy braku OC, ponieważ pod tym kątem są analizowane bazy UFG i przerwa w ubezpieczeniu jest szybko wykrywana.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale jest także korzystne dla właściciela pojazdu mechanicznego. W razie kolizji lub wypadku nie musi on płacić rekompensaty osobiście, ale przejmuje to ubezpieczyciel. Należy również pamiętać, że żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić nam sprzedaży polisy OC. Warto jednak szukać najtańszego ubezpieczenia.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content