play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Czy uda się zasypać granicę na Brynicy i Przemszy?

today30 września 2020

Background

Czy uda się zasypać granicę na Brynicy i Przemszy? Granicę wokół której narosło sporo stereotypów i animozji śląsko- zagłębiowskich. Połączone siły Teatru Śląskiego i Teatru Zagłębia planują wspólne przedsięwzięcie „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie” . W ramach współpracy widzowie Teatru Zagłębia zobaczą kultowe przedstawienie katowickiej sceny „Piąta strona świata”, zrealizowane na podstawie wspomnień Kazimierza Kutza. Z kolei na deskach Teatru Śląskiego będzie prezentowany „Korzeniec”- spektakl silnie osadzony w sosnowieckich realiach początku XX wieku.

Czy uda się zasypać granicę na Brynicy i Przemszy? Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem będzie premiera słuchowiska, osadzonego w lokalnych, przedwojennych tradycjach muzycznych. Materiał zostanie wyemitowany  tramwaju kursującym pomiędzy Katowicami i Sosnowcem 11 października br.

Co najlepszego może spotkać Cię w Sosnowcu? Autobus do Katowic. Albo, z drugiej strony: w Katowicach jest świeże powietrze. Trzeba je tylko dobrze pogryźć. To mało śmieszne żarty, które są oznaką wciąż istniejącej niechęci mieszkańców Śląska i Zagłębia. Wychodząc naprzeciw zadawnionym animozjom Teatr Zagłębia i Teatr Śląski nawiązują bliską współpracę, by wspomóc proces rozbrajania i przepracowywania regionalnych podziałów.

Zależy nam, by szukać tego co nas łączy, a nie dzieli. Chcemy porozmawiać o tym pograniczu. Wierzymy, że teatr powinien spełniać istotne funkcje społeczne. Nie tylko prezentować wysokiej jakości ofertę kulturalną, ale też budować wspólnotę, zwracać uwagę na lokalne problemy, tworzyć przestrzeń otwartą. Teatr posiada niezwykłą umiejętność budowania wspólnoty – jego istota polega na wspólnym przeżywaniu, wspólnym uczestnictwie w żywej kulturze– mówi dyrektor Teatru Zagłębia, Iwona Woźniak.

W ramach wspólnego projektu „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie” do końca roku zaplanowano dwa działania – słuchowisko muzyczno-dokumentalne oraz wymianę spektakli między Teatrem Zagłębia i Teatrem Śląskim. Słuchowisko zostało osadzone w lokalnych, przedwojennych tradycjach muzycznych i będzie emitowane m. in. w łączącym Sosnowiec i Katowice tramwaju. Do realizacji audycji zostali zaproszeni muzycy związani z oboma regionami: Hańba!, Śląsk Folkowy, Fanga Zbuntowany Śląsk oraz aktorzy katowickiego i sosnowieckiego teatru.

Premierowy przejazd tramwaju, w którym będzie można wysłuchać słuchowiska, odbędzie się 11 października o godz. 17:00 z przystanku pod Teatrem Śląskim. Tramwaj zawiezie widzów do Teatru Zagłębia na gościnny spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka – „Piąta strona świata”. Przedstawieniem z Zagłębia, które zagości w Teatrze Śląskim 19 grudnia, będzie „Korzeniec” w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Pełen rozkład jazdy tramwaju będzie można znaleźć na plakatach, ulotkach oraz stronach internetowych obu teatrów.- Mamy nadzieję, że dzięki nawiązaniu do lokalnej kultury i historii, zbudujemy w mieszkańcach Śląska i Zagłębia pozytywne poczucie tożsamości i dumy z tradycji wspólnego regionu – kontynuuje Iwona Woźniak.

Teatr Zagłębia i Teatr Śląski planują już kolejne działania w ramach projektu „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie””. Ich premiera przewidywana jest w przyszłym roku.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content