play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Czy w Bytomiu powstanie nowe Muzeum?

today17 lutego 2020

Background

Czy w Bytomiu powstanie nowe Muzeum? Już wkrótce bytomscy strażacy przeniosą do nowej siedziby, której budowa dobiega końca. Po wyprowadzce pozostanie zabytkowy budynek przy ulicy Strażackiej 3. Z pomysłem zagospodarowania go na Muzeum Historii Bytomia wyszedł bytomski radny Maciej Bartków, który proponuje stworzenie tam placówki poświęconej dziejom miasta.

Czy zatem w Bytomiu powstanie nowe Muzeum? To jest na razie luźny pomysł rzucony, opracowujemy wraz z kolegami wstępną koncepcję utworzenia w tym miejscu Muzeum Historii Bytomia. Historia miasta jest tak bogata, że mogłaby obdzielić co najmniej kilka sąsiednich miast- mówi Maciej Bartków:

  • cover play_arrow

    Czy w Bytomiu powstanie nowe Muzeum? Anna Jurzyca

Zwolennicy tego pomysłu podkreślają, że w Muzeum Górnośląskim brakuje stałej wystawy poświęconej historii miasta, oponenci zwracają uwagę, że w mieście działa już jedno muzeum, a koszty adaptacji obiektu będą ogromne.

Budynek, w którym znajduje się strażnica jest własnością skarbu państwa i to wojewoda zadecyduje, co stanie się z obiektem -podkreśla rzeczniczka magistratu Małgorzata Węgiel- Wnuk i dodaje, że pomysł jest ciekawy, ale czy zasadny? W Bytomiu działa duża placówka muzealna, która prowadzi działalność często także w oparciu o zbiory bytomskie, więc nie wiemy, czy utworzenie kolejnego muzeum byłoby zasadne:

  • cover play_arrow

    Czy w Bytomiu powstanie nowe Muzeum? Anna Jurzyca

Bytomska straż Pożarna przeprowadzi się do nowego budynku w drugiej połowie roku i pewnie wtedy zapadnie także decyzja, co stanie się z zabytkowym budynkiem przy ulicy Strażackiej 3.

fot.: bip. bytom. katowice. kwpsp.gov.pl

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content