play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Czy w Wojkowicach powstanie nowa kopalnia?

today29 września 2020

Background

Czy w Wojkowicach powstanie nowa kopalnia? Rząd planuje zamykanie kopalń, a w Wojkowicach szykują się do budowy kopalni…słonecznej. Elektrownia ma znaleźć na zrekultywowanych składowiskach śmieci. Wstępne projekty zostały zgłoszone w ramach europejskich środków sprawiedliwej transformacji. Czy „słoneczna” kopalnia zastąpi kopalnię Jowisz, które działała w miasteczku? Szacowany koszt budowany takiej inwestycji to 50 mln złotych. 

 

Czy w Wojkowicach powstanie nowa kopalnia? Chcemy wybudować dużą elektrownię fotowoltaiczną, minimum 20 MW. Chciałbym, żeby miasteczko wykorzystywało zieloną energię. Chcielibyśmy tam stworzyć stację do ładowania aut elektrycznych oraz stworzyć wewnętrzną mini linię, która elektrycznymi busami rozwoziłaby pasażerów po mieście– mówi burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba.

W mieście działa już szereg instalacji pro- ekologicznych. Między innymi pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna, której energia jest wykorzystywana do zasilania oczyszczalni ścieków. W mieście wkrótce stanie także recyklomat, a każdy remontowany miejski budynek wyposażony jest w pompy ciepła i systemy wykorzystujące energię słoneczną.

 

fot. pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content