play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Czy w Zabrzu przestanie śmierdzieć? Dobiegła końca hermetyzacja składowiska bioodpadów

today28 października 2020

Background

Czy w Zabrzu przestanie śmierdzieć? Dobiega końca hermetyzacja składowiska bioodpadów Nowa hala operacyjna, sześć szczelnie zamkniętych, betonowych tuneli kompostowniczych, zmodernizowane tunele BIODEGMA oraz wentylatorownia z nowoczesnym systemem urządzeń do oczyszczania powietrza – modernizacja zakładu FCC Polska w Zabrzu właśnie dobiegła końca. Wartość inwestycji to ponad 15 mln zł.

Czy w Zabrzu przestanie śmierdzieć? Dobiegła końca hermetyzacja składowiska bioodpadów. Modernizację zakładu rozpoczęto w październiku 2018 roku, a jej celem było podniesienie komfortu życia mieszkańców Zabrza poprzez skuteczne wyeliminowanie uciążliwości zapachowych, powstających w wyniku biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Inwestycja polegała na pełnej hermetyzacji procesu. Teraz kompostowanie odpadów biodegradowalnych, które wcześniej częściowo odbywało się na zewnątrz, jest prowadzone w szczelnej, hermetycznej hali, a powietrze poprocesowe oczyszcza na bieżąco system złożony z trzech rodzajów filtrów.

W pierwszej kolejności powietrze z hali oczyszczone zostaje w biofiltrze, następnie rozpoczyna się proces oczyszczania mechanicznego z cząstek stałych, np. pyłów, na końcu dodatkowo powietrze przepuszczane jest jeszcze przez filtr z węglem aktywnym, który jest najlepszym znanym pochłaniaczem organicznych związków zapachowychmówi Krzysztof Tomczyński, Dyrektor ds. Inwestycji i Technologii w FCC Polska. – Po takiej procedurze powietrze jest całkowicie czyste, pozbawione zapachów i może trafić z powrotem do atmosfery – dodaje.

Hermetyzacja to jednak nie koniec inwestycji FCC w Zabrzu. Od października w zakładzie działa dodatkowy system likwidujący nieprzyjemne zapachy – tzw. mokra bariera izolacyjna. Zainstalowanie bariery było odpowiedzią na kolejną zmianę prawa w zakresie zbiórki odpadów, która obowiązuje od połowy tego roku. Przedtem segregowane były osobno odpady kuchenne i osobno odpady zielone. Po zmianie prawa odpady biodegradowalne są zbierane wspólnie, co powoduje ich mieszanie, a tym samym ryzyko wzmożonych uciążliwości zapachowych przy ich przetwarzaniu. – Kurtyna izolacyjna jest bardzo zaawansowaną metodą neutralizacji zapachów. Rozwiązanie polega na zamgławianiu pod wysokim ciśnieniem roztworu wodnego z neutralizatorem zapachu – mówi Krzysztof Tomczyński, Dyrektor ds. Inwestycji i Technologii w FCC Polska. – Może pracować cały rok, całą dobę i w każdych warunkach pogodowych – zapewnia.

Oficjalne otwarcie nowego obiektu, w związku z obostrzeniami dotyczącymi pandemii, nastąpi w formie wirtualnego dnia otwartego transmitowanego na Facebooku FCC Polska.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content