play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Czy warto kupić buty nieprzemakalne? Jakie powinny mieć cechy?

today2 grudnia 2020

Background

Wśród największych problemów, z którymi spotykają się miłośnicy górskich wycieczek, z pewnością można wymienić wybór odpowiedniego obuwia. Znalezienie idealnego rozwiązania wcale nie jest proste. Przed dokonaniem inwestycji tego typu trzeba zwrócić uwagę na kilka, bardzo istotnych kwestii i przede wszystkim zbadać i poznać swoje własne preferencje. Pamiętajmy również, że zakup butów trekkingowych to przykład inwestycji na długie lata, więc – krótko mówiąc – nie warto na tym oszczędzać.

Bezpieczna i stabilna wędrówka po górach

Po pierwsze trzeba ustalić jedno: tak naprawdę nie istnieje coś takiego, jak doskonałe obuwie górskie. Każdy użytkownik musi dopasować model tak, aby idealnie odpowiadał jego potrzebom i oczekiwaniom. Jednak znalezienie produktu dla samego siebie wcale nie jest gwarancją, że te same buty trekkingowe męskie równie dobrze sprawdzą się w przypadku innego użytkownika.

Z oczywistych powodów najlepiej jest zaopatrzyć się w dwa rodzaje obuwia – letnie i zimowe. W przypadku tych drugich najodpowiedniejsze będą oczywiście buty nieprzemakalne. Z kolei lekkie trekkingi z pewnością zdadzą egzamin wtedy, gdy na zewnątrz panują dodatnie temperatury.

Kolejną, ważną sprawą jest zadbanie o to, aby stopa w naszych nowych butach była stabilna, a tym samym jak najmniej narażona na występowanie urazów mechanicznych. Szczególnie ważna jest ochrona kostki – najbezpieczniej jest kupować te modele obuwia, które mają nieco wyższą cholewkę, ponieważ właśnie ona stanowi rodzaj ubezpieczenia naszych stawów skokowych.

Buty wysokie vs buty niskie

Nie wszyscy są jednak w pełni zgodni co do zdania, że wysokie buty są najlepszą opcją. Z tego względu w sklepach można natknąć się zarówno na modele z cholewką niską, jak i wysoką. Te pierwsze to najprostsze półbuty kończące się przed kostką, drugie zaś – jak sama nazwa wskazuje – są nieco wyższe i doskonale ubezpieczają staw skokowy.

Istotny jest przede wszystkim fakt, że im wyższa cholewka, tym trudniejsza wentylacja obuwia, ale jednocześnie skuteczniejsza ochrona przez wpadaniem do buta kamyczków i śniegu, a ponadto lepsze warunki mocowania stopy.

Interesujące wydaje się, że za stabilizację stopy w największym stopniu tak naprawdę odpowiada sposób mocowania pięty, który wykorzystuje sztywny element o obłym kształcie otaczający tę część ciała i – co ciekawe – równie dobrze sprawdza się zarówno w przypadku butów z wysoką, jak i niską cholewką.

Co warto wiedzieć?

Ważne jest również, aby buty trekkingowe odpowiednio dopasować również do rodzaju szlaku górskiego, którym mamy zamiar podążać. To jedyny skuteczny sposób na to, aby mieć gwarancję właściwiej przyczepności, a tym samym większego poczucia bezpieczeństwa.

Góry to żywioł, którego nie wolno bagatelizować. Wychodząc na szlak, należy być gotowym na wszystko, dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiedni strój i buty, a także posiadanie choćby podstawowej wiedzy na temat wspinaczki wysokogórskiej. Jeśli nie jest się pewnym co do wyboru odpowiednich trekkingów, zawsze można zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content