play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Czyste powietrze nad Gliwicami. Ruszył nabór wniosków

today9 sierpnia 2021

Background

Rusza nabór wniosków do „Czyste Powietrze nad Gliwicami”. To wsparcie finansowe dla właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych, którzy zdecydują się zastąpić tzw. kopciucha –  ekologicznym źródłem ogrzewania.

Miasto Gliwice zachęca mieszkańców do udziału w nowym programie dotacyjnym związanym z walką z niską emisją i szkodliwymi „kopciuchami”. Nabór wniosków do „Czystego Powietrza nad Gliwicami” – inwestycji realizowanej w ramach unijnego konkursu – wystartuje oficjalnie dziś (9 sierpnia) o godz. 10.00 na stronie niskaemisja.pl/gliwice/ i potrwa do 30 września do północy. Warto się pospieszyć i jak najszybciej złożyć dokumenty (najlepiej online). W określonych przypadkach będzie można uzyskać od 13,5 tys. zł do nawet 36 tys. zł!

„Czyste Powietrze nad Gliwicami” przewiduje wsparcie finansowe dla właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych w Gliwicach. Tam gdzie należy zastąpić nieekologiczne źródło ogrzewania. Pierwszeństwo ma ciepło z sieci PEC. Jeśli jednak podłączenie jest niemożliwe można wybrać jedną z 3 innych opcji – i tak jest to ogrzewanie gazowe, elektryczne lub pompa ciepła. O dofinansowanie na te źródła należy się starać przed rozpoczęciem wybranego przedsięwzięcia. Ze względów pandemicznych preferowane jest składanie wniosków w formie elektronicznej.

Regulamin naboru, wzór wniosku wraz z załącznikami i szczegółowe informacje dotyczące ich składania znajdują się na stronie operatora programu „Czyste Powietrze nad Gliwicami” pod adresem niskaemisja.pl/gliwice/. Pytania dotyczące naboru można przesyłać na adres: gliwice@niskaemisja.pl lub zadawać telefonicznie pod nr. tel. 721-747-447, 693-551-490.

WAŻNE DATY DOTYCZĄCE WYMIANY KOPCIUCHÓW:

  •  1 stycznia 2022 r. – kotły węglowe, wyprodukowane przed 2007 r.
  •  1 stycznia 2024 r. – kotły węglowe wyprodukowane pomiędzy 2007 a 2012 r.
  • do 1 stycznia 2026 r. – kotły wyprodukowane po 2012 roku, włączone do eksploatacji przed 1 września 2017 r.
  • jeśli  kocioł spełnia wymagania dla klasy III lub IV normy kotłowej, wówczas masz czas na wymianę do 1 stycznia 2028 r.
  • piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza muszą być usunięte do 1 stycznia 2023 r.

źródło: UM Gliwice

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content