play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Dąbrowa Górnicza: Przebudowa trwa. Wielkie inwestycje drogowe i kolejowe

today26 kwietnia 2021

Background

„Te inwestycje wprost wpisują się w koncepcję kolei metropolitarnych”. Mowa o budowanych w Dąbrowie Górniczej elementach infrastruktury drogowej i kolejowej. Prace potrwają najpewniej do końca przyszłego roku.

Tunele, ronda, nowe drogi i wreszcie budowa centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym. Trwają intensywne prace w Dąbrowie Górniczej. O ich przebiegu opowiedzieli przedstawiciele GZM i wykonawcy projektu. Budowa centrum przesiadkowego przy kolejowej stacji w centrum i przebudowa układu drogowego to jedna z kluczowych miejskich inwestycji:

– Mamy zrealizowane w ciągu drogi dwa obiekty inżynieryjne – to są całe ustroje nośne wykonane. Mamy, pod względem drogowym, rozpoczęte nasypy drogowe od strony ulicy Sobieskiego, mamy wykonaną kanalizację deszczową na poziomie 50%. Planujemy wyasfaltowanie odcinka od ulicy Kolejowej, aż pierwszego z obiektów obwodnicy, do końca czerwca – mówi reporterowi Radia Piekary Grzegorz Natonek z firmy Nowak-Mosty.

Budowa to również utrudnienia dla pasażerów kolei. Już 4 maja rozpocznie się rozbiórka toru po którym obecnie jeżdżą pociągi. Ruch kolejowy będzie przeniesiony na nowy tor na odcinku 1,5 km. Trzy obiekty w tej okolicy zostały wykonane dopiero do połowy: przejście w ciągu ulicy Konopnickiej, przejście podziemne pod stacją Dąbrowa Górnicza oraz wiadukt łączący ronda w ciągu ulicy Kościuszki. Jak zaznacza w rozmowie z reporterem Radia Piekary, Grzegorz Kwitek z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wszystko w jednym celu:

– Łatwiejsza obsługa podróżnych i rozdzielenie pomiędzy peronami ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Te inwestycje wprost wpisują się w koncepcję przygotowaną przez Metropolię, chodzi o koncepcję kolei metropolitarnej. Te inwestycje, tutaj zapoczątkowane w Dąbrowie Górniczej, będą częścią przyszłej kolei metropolitarnej. 

Całość inwestycji to ponad 80 milionów złotych. Koniec budowy prawdopodobnie w drugiej połowie 2022 roku.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content