play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Dawno nie było tak niskiej liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2

today26 kwietnia 2021

Background

Z nadzieją spoglądamy na epidemiczne dane. Mimo, że do zwalczenia pandemii jeszcze nam daleko, to jednak widać w statystykach tendencje, które mogą świadczyć o dużej poprawie. Wygląda na to, że o frazie „trzecia fala pandemii” już niebawem będziemy mogli zapominać.

Sytuacja w szpitalach

Dzisiejszy epidemiczny raport Ministerstwa Zdrowia rozpoczyna się od analizy danych ze szpitali. Te poprawiają się, chociaż nadal pacjentów na „covidowych” łóżkach nie brakuje. Obecnie jest ich nieco ponad 27 tysięcy. Pod respiratorami jest ponad 3100 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.  I choć te liczby nadal nie brzmią optymistycznie, to jednak w porównaniu do kilku poprzednich tygodni mocno uspokajają. Wygląda na to, że zgodnie z tym co mówili w ubiegłym tygodniu przedstawiciele resortu zdrowia, trzecia fala pandemii przetoczyła się już przez szpitale.

Daleko do normalności

Trudno mówić o powrocie do normalności, podczas gdy nadal nie można w Polsce skorzystać z wielu usług, a życia gospodarczego, społecznego czy kulturalnego nadal dotyczą restrykcyjne obostrzenia sanitarne. Szczególnie daleko od powrotu do przedpandemicznej rzeczywistości jesteśmy w naszym regionie. Na Śląsku sytuacja nadal jest bardzo napięta, liczba chorych stabilizuje się, jednak pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Stąd właśnie rządowe decyzje o zachowaniu między innymi w naszym województwie obostrzeń na szerszą, niż w pozostałej części kraju, skalę.

Tymczasem w całej Polsce na obowiązkowej kwarantannie i izolacji przebywa obecnie ponad 195 tysięcy ludzi. To wyraźny spadek, bo jeszcze w zeszłym tygodniu ta liczbą osiągała nawet ćwierć miliona.

Szczepienia skończą pandemię?

Półtora miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19 – trzech firm – ma trafić w tym tygodniu do polski. To dużo, ale równocześnie zdecydowanie mniej niż planowano – mniej o ponad 1,1 miliona dawek. Zmniejszona transza na pewno odbije się na otwarciu punktów szczepień masowych.

A w życie w tym tygodniu wchodzą spore zmiany w harmonogramie narodowego programu szczepień. Od dziś codziennie zapisywać się mogą urodzeni w dwóch rocznikach. Na początek to 46- i 47-latkowie. Tak będzie do weekendu między 7 a 9 maja – gdy zapisywać się będą trzy roczniki.

Dodatkowo, od najbliższej środy – rusza rejestracja trzydziestolatków, którzy z początkiem roku wypełnili specjalny formularz i zadeklarowali chęć szczepienia przeciw COVID-19. 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać także osoby w wieku 18-29 lat, które między styczniem a marcem zadeklarowały chęć otrzymania szczepionki.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Mamy 3 451 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia z województw:
śląskiego (565),
mazowieckiego (506),
dolnośląskiego (330),
małopolskiego (326),
łódzkiego (247),
wielkopolskiego (236),
pomorskiego (211),
kujawsko-pomorskiego (183),
zachodniopomorskiego (175),
świętokrzyskiego (126),
podkarpackiego (119),
opolskiego (99),
lubelskiego (87),
lubuskiego (87),
warmińsko-mazurskiego (58),
podlaskiego (43).
53 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Po zakażeniu SARS-CoV-2 zmarło ostatniej doby 22 pacjentów. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 18 osób.

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content