play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Decyzja o kształcie obostrzeń już niebawem. Dziś 5,7 tysiąca zakażeń

today27 kwietnia 2021

Background

Polacy z niecierpliwością czekają na ogłoszenie planu na majowe luzowanie obostrzeń sanitarnych. Zapowiadają je ministrowie, z szefem resortu zdrowia na czele. Decyzje już zapadają, a o ostatecznym kształcie reżimu epidemicznego mamy się dowiedzieć najpóźniej pojutrze.

Stabilna sytuacja w szpitalach motywatorem luzowania obostrzeń

Zanim jednak luzowanie obostrzeń, najpierw konieczne jest ustabilizowanie sytuacji pandemicznej, zwłaszcza pod względem zabezpieczenia łóżek szpitalnych. Spadki w liczbach zajętości łózek i respiratorów są już wyraźne, ale nie oznacza to, że wszystkie kłopoty z COVID-19 mamy już za sobą.

Obecnie zajętych jest niespełna 27 tysięcy miejsc szpitalnych dedykowanych dla osób zakażonych SARS-CoV-2. Łóżek przygotowanych dla pacjentów „covidowych” jest w naszym kraju ponad 44 tysiące. W czasie przetaczania się przez szpitale „trzeciej fali pandemii” liczba zajętych miejsc długo nie spadała poniżej 30 tysięcy. Spadek tej liczby jest więc widoczny na pierwszy rzut oka.

Zmniejszyła się także liczba respiratorów podtrzymujących życie pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie nadal jest ich sporo, bo ponad 3 tysiące, jednak w ostatnich tygodniach dane mówiły o około 500 respiratorach więcej. Niestety wiele z nich zwalnia się w momencie śmierci pacjenta, jednak z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że pacjentów wymagających intensywnej opieki nie przybywa już tak wielu, jak to miało miejsce w poprzednich tygodniach.

Spadki w liczbie nowych zakażeń, a luzowanie obostrzeń

Zmniejszają się także liczby nowych zakażeń w stosunku tydzień do tygodnia. Wczorajsza liczba, przekraczająca 3 tysiące nowych infekcji jest kilkakrotnie niższa niż na przykład z poniedziałku sprzed dwóch czy trzech tygodni. Dzisiejsza liczba przekracza 5,7 tysiąca nowych zakażeń, co oznacza, że trend spadkowy utrzymuje się. To może oznaczać, że można będzie uruchomić niektóre sektory życia gospodarczego i społecznego już w nadchodzącym miesiącu. Niepokojąca pozostaje liczba zgonów po zakażeniu SARS-CoV-2, ostatniej doby zmarło bowiem 460 osób, z których blisko setka przed zakażeniem koronawirusem była zupełnie zdrowa.

Ostatniej doby potwierdzono 5 709 nowych przypadków zakażenia z województw:
śląskiego (817),
mazowieckiego (700),
łódzkiego (592),
dolnośląskiego (547),
wielkopolskiego (500),
małopolskiego (403),
kujawsko-pomorskiego (372),
lubelskiego (337),
zachodniopomorskiego (315),
świętokrzyskiego (191),
pomorskiego (183),
podkarpackiego (157),
warmińsko-mazurskiego (153),
opolskiego (152),
lubuskiego (114),
podlaskiego (103).
73 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Po zakażeniu SARS-CoV-2 zmarło 460 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 99 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 361 osób.

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content