play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Desant wampirów w Gliwicach!

today18 lutego 2020

Background

Desant wampirów w Gliwicach!  Zbliża się kolejna premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach. Tym razem Dużą Scenę opanują wampiry wszelakiej maści. Będą straszyć, ssać, wyć i zawodzić. A czasem odezwą się głosem rozsądku, żeby postawić widzów do pionu lub podnieść poziom adrenaliny. Wtedy myśli się lepiej.  W swym groteskowo-obyczajowym thrillerze Agata Biziuk zabiera publiczność do swego betonowego schronu, gdzie skutecznie można ukryć się i odciąć od własnych lęków i codziennych upiorów. Premierowy spektakl „Wpuść mnie. Dokądkolwiek pójdziemy, będzie szedł za nami” 29 lutego 2020 (sobota) o godzinie 19.00.

Desant wampirów w Gliwicach!  Sprawa tajemniczego cmentarza wampirycznego wciąż rezonuje… Agata Biziuk w swoim autorskim tekście zabiera widzów do wnętrza betonowej kryjówki. Tam umieszcza swoich pogmatwanych, zatrwożonych a jednocześnie kretyńsko zabawnych bohaterów. W każdym z nich, w ich prywatnych opowieściach, frustracjach i histeriach przeglądamy się jak w lustrze. Ale tylko to odróżnia nas od wampirów. Właśnie odbicie w lustrze.

Któż z nas nie boi się wampirów? Któż z nas nie stwarza ich w swoich głowach i nie powołuje do życia? A każdy z naszych mentalnych krwiopijców ma swój indywidualny kształt. I każdy wysysa z nas siły, witalność, budzi lęki i frustrację. I wtedy pragniemy się ukryć. Lecz w końcu nie wiadomo, czy straszniej jest w środku między „normalnymi ludźmi”, czy właśnie na zewnątrz, skąd dopiero uciekliśmy.

A wampir? Jak go rozpoznać? Jak się zorientować, że właśnie wyhodowaliśmy go sobie na swojej własnej codziennej krwawicy. Fascynujący, czasem przerażający, a czasem skrzywdzony bohater rozbudzający wyobraźnię twórców niezliczonych książek, komiksów i filmów. Jest osobliwością, postacią balansującą na granicy życia i śmierci, pozostającym w ukryciu, gdzieś na obrzeżach społeczeństwa, tam gdzie nikt nie waży się zaglądać, tam gdzie zaczyna się niewiadome.

Wampir to też odszczepieniec. Ktoś kogo ścigamy za nasze własne winy. Ktoś, na kogo zrzucamy ciężar za naszą nienawiść. A może to my stajemy się wampirami? Nasze nieustanne poszukiwanie ofiary, nienasycony apetyt na przemoc i krew, która zmywa z nas poczucie winy, czyści nieczyste sumienia.

Spektakle będą grane:

29.02 (sobota) godz. 19.00 – PREMIERA
01.03 (niedziela) godz. 18.00

05.03 (czwartek) godz. 19.00

06.03 (piątek) godz. 19.00

07.03 (sobota) godz. 19.00

08.03 (niedziela) godz. 18.00

Scenariusz i reżyseria: Agata Biziuk.

Spektakl dla widzów od lat 16

Bilety: 70zł – 45zł  ( premiera) / 45zł – 40zł (pozostałe pokazy)

 

Fot. Jeremi Astaszow

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content