play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dla bezpieczeństwa w Katowicach. 48 nowych kamer w służbie

today21 stycznia 2021

Background

Co najmniej 48 nowych kamer monitoringu miejskiego będzie działało w tym roku Katowicach. Większość stanowią urządzenia w nowych Centrach Przesiadkowych. Zostaną włączone w Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA).

–  (…) Widać, że montaż monitoringu przynosi efekty. Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska i Policja wykorzystały blisko 2,5 tysiąca nagrań z monitoringu. Widząc, że system spełnia swoje zadania podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

System został uruchomiony w sierpniu 2016 r. Koszt inwestycji wyniósł na starcie blisko 14 mln zł. Obecnie w KISMiA działa 277 kamer. System jest „inteligentny” – sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów w zakresie kilkunastu określonych zdarzeń – np. kolizja pojazdów, zbiegowisko, czy leżący człowiek. Podobne systemy funkcjonują m.in. w Chicago, Rio de Janeiro i Madrycie.

Straż Miejska w Katowicach na podstawie monitoringu wizyjnego w 2020 r., zainicjowała 2 229 zdarzeń, z tego: 289 sprawców zostało ukaranych mandatem, 163 zastosowano pouczenia, 25 osób doprowadzono do Izby Wytrzeźwień.

Kamery, poza Śródmieściem i dzielnicami, są także umiejscowione na głównych ulicach Katowic. Skanują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. System przy nowych Centrach Przesiadkowych działa w oparciu o kamery obrotowe i punktowe, dzięki czemu monitorowany jest cały teren.

Monitoring jest pomocny w pracy funkcjonariuszy Policji. – Zapis z monitoringu wykorzystywany jest np. w sytuacji kiedy obywatel został pokrzywdzony przestępstwem i zgłasza ten fakt w jednostce Policji, mówi Agnieszka Żyłka, z Komendy Miejskiej w Katowicach. – Wówczas, policjanci po zabezpieczeniu nagrania z kamer monitoringu, mają możliwość zapoznania się z nagraniem, na którym np. zarejestrowano przebieg zdarzenia, jego okoliczności, a bardzo często także wizerunek osób biorących w nim udział. Monitoring daje też inną możliwość jaką jest przekaz „na żywo”, dzięki czemu policjanci mogą reagować np. na grupy osób biorące udział w bójkach, dodaje A. Żyłka.

W 2021 roku do systemu KISMiA włączonych zostanie co najmniej 48 kamer w tym: 1 kamera na skrzyżowaniu Armii Krajowej/ Kościuszki, 9kamer z Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy Sądowej, 21 – z Centrum Przesiadkowego Zawodzie, 7 – z Centrum Przesiadkowego Brynów, 10 nowych urządzeń w ramach zadania „Zaprojektowanie i wykonanie trzech monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy” (za 700 tys.zł) dot. dzielnic: Murcki, Bogucice, Zawodzie, Dąbrówka Mała (Burowiec), Śródmieście.

źródło/fot: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content