play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dla katowickich seniorów. Akcja „rozRuszamy po covidzie!

today11 marca 2021

Background

Katowiccy seniorzy, którzy zaszczepili się przeciw COVID-19 mogą zamówić domową wizytę trenera Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Trener przetestuje sprawność ruchową seniora i przygotuje specjalny plan treningowy, który pomoże w powrocie do formy w związku z wielomiesięcznym pobytem w domu w ramach akcji #zostańwdomu.

– W wyjątkowo trudnej sytuacji znaleźli się w tym aspekcie seniorzy, których aktywność fizyczna, niezależnie od pandemii, ograniczona jest w naszym społeczeństwie niejako z definicji. W naszej kulturze brakuje wzorców, które zachęcałyby osoby starsze do ruchu, spacerów, prostych i bezpiecznych ćwiczeń, mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Coraz powszechniejsze szczepienia wśród personelu medycznego i seniorów pozwalają myśleć o konkretnych działaniach mających zniwelować skutki wielomiesięcznego pobytu w domu, czy mieszkaniu. Stąd pomysł pilotażowego projektu, którego celem jest pomóc osobom starszym w bezpiecznym powrocie do większej aktywności ruchowej, dodaje W. Bojarun.

Przedsięwzięcie „rozRuszamy po covidzie!” ideą nawiązuje do projektu „Złota rączka dla Seniora”, w ramach którego osoba starsza może zamówić w domu wizytę fachowca, który zrealizuje drobne domowe naprawy. W tym wypadku, pracownik MOSiR Katowice w ramach wizyty domowej pomoże w zaplanowaniu prostych ćwiczeń podnoszących ogólną sprawność fizyczną seniora. Przełoży się to na łatwiejsze wykonywanie domowych obowiązków, a także poprawę samopoczucia.

– Realizacja projektu to wbrew pozorom spore wyzwanie, by działać z medyczną maksymą „po pierwsze nie szkodzić”. Dlatego kluczowe było znalezienie osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem w rehabilitacji osób starszych, która dodatkowo została już zaszczepiona przeciwko COVID-19, mówi Michał Wojaczek, kierownik Działu Sportu i Obsługi Klienta w MOSiR Katowice.

Na bazie wieloletniego doświadczenia opracowano procedurę postępowania i krótki regulamin działań trenera. Istotne jest jednak, by wizyty trenera nie traktować, jako zastępstwo rehabilitacji zleconej przez lekarza.

W pierwszej fazie projekt będzie polegał na wizytach domowych i skierowanych głównie dla osób zaszczepionych i powyżej 60 roku życia. Jednak w zależności od zainteresowania, możliwe będzie adresowanie pomocy dla osób jeszcze przed szczepieniem.

– W pierwszej kolejności potrzebne jest rozeznanie sytuacji seniora. Dolegliwości, urazów, problemów krążeniowych, czy oddechowych. Ta sama jednostka chorobowa może przecież odznaczać się różną intensywnością dyskomfortu, czy bólu. Plan ćwiczeń będzie absolutnie indywidualny i dostosowany do pojedynczych możliwości, mówi Wojciech Klimczyk z MOSiR Katowice, który odwiedzał będzie zainteresowanych. – W ramach wywiadów będę rozmawiał także o ogólnym planie dnia, zachęcając do większej ilości chociażby krótki spacerów i odpowiedniej diety. Ćwiczenia to maksymalnie kilkadziesiąt minut dziennie, aby zachować sprawność w wieku senioralnym, proste aktywności konieczne są przez cały dzień, dodaje trener.

Zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie pod numerem + 48 735  480  548. MOSiR Katowice zastrzega, że w niektórych przypadkach możliwe będzie odmowa udziału seniora w projekcie. Faza „rozRuszamy po covidzie!” będzie trwała do końca marca. Po tej dacie nastąpi ewaluacja działań i modyfikacje np. organizacja zajęć grupowych.

Zasady projektu:
– Wizyta nie może być traktowana, jako zastępstwo rehabilitacji zleconej przez lekarza.
– W pierwszej kolejności kwalifikowane do wizyty będą osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 powyżej 60. roku życia.
– W niektórych przypadkach możliwe będzie odmowa wizyty.
– Wizyta jest bezpłatna.
– Maksymalny czas obecności trenera to 60 minut. Możliwe będą 3 wizyty u jednej osoby.
– Przed wejściem do mieszkania/domu trener będzie okazywał specjalną legitymację
i zaświadczenie z MOSiR Katowice.
– Wizyta może zostać odwołana lub przesunięta z przyczyn niezależnych.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content