play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Dlaczego liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie?

today30 września 2020

Background

Gliwice: „Dlaczego liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie”? Konferencja pod takim hasłem odbędzie się 2 października w budynku hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice w godzinach 15.30–19.00. Organizatorem wydarzenia jest posłanka Marta Golbik, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Inicjatywa powstaje we współpracy z zespołem „Brain, mind and pain“ działającym przy Parlamencie Europejskim.  Konferencja będzie także dostępna na facebookowym profilu posłanki.

Dlaczego liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie? Celem organizacji konferencji jest zwrócenie uwagi na problem wzrastającej liczby samobójstw, problemów związanych z działaniem systemu opieki psychiatrycznej młodych ludzi oraz dyskusji na ten temat.

Polska znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw dzieci i młodzieży. Stan psychiatrii dziecięcej oraz młodzieżowej w Polsce jest dziś w dramatycznym stanie – to wynik wielu lat zaniedbania oraz braku naszej wrażliwości. Zaburzenia zdrowia psychicznego stają się jednym z największych problemów dzieci i młodzieży – zmieniający się świat, coraz większe wymagania, zalew mediów społecznościowych.

Opublikowany niedawno raport NIK pokazuje twarde, zatrważające dane dotyczące psychiatrii dziecięcej. Zawinił system, brak wrażliwości. Dziennikarze, politycy, rodzice, psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci, pedagodzy, nauczyciele, przedstawiciele instytucji. To nasza wspólna sprawa, zobowiązanie i odpowiedzialność. Im więcej mówimy, tym lepiej. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w tą najważniejszą sprawę – mówi Marta Golbik, przewodnicząca sejmowego Zespołu ds. Psychiatrii Dziecięcej.

Podczas konferencji wraz z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi specjalistami w dziedzinie psychiatrii, psychologii i pedagogiki dziecięcej poruszymy kwestię zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży w 3 obszarach: z perspektywy młodego człowieka w obliczu bezsilności, z perspektywy leczenia, oraz z perspektywy przedstawicieli instytucji.

Konferencja adresowana jest do nauczycieli, terapeutów, psychologów, psychiatrów oraz rodziców, również z dziećmi. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: monika.nowak@sejm.gov.pl. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Oprócz zaproszonych gości oraz uczestników, w wydarzeniu mogą wziąć udział internauci, dzięki planowanej profesjonalnej transmisji na żywo, która dostępna będzie na stronie poseł Marty Golbik w serwisie społecznościowym Facebook – @GolbikMarta. W trakcie debaty, po wystąpieniach prelegentów w danym panelu, zarówno uczestnicy zgromadzeni w studio, jak i widzowie internetowi, będą mogli zadawać pytania zaproszonym gościom. (mat. org.)

Inicjatywa została objęta patronatem honorowym wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka oraz Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content