play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Do czego może nam się przydać dysk zewnętrzny?

today30 lipca 2021

Background

W dzisiejszych czasach każdy z nas produkuje ogromne ilości danych. Pliki związane z pracą, zdjęcia i filmy z wakacji czy ściągnięta ulubiona muzyka – to wszystko z czasem zaczyna zajmować bardzo dużo miejsca. Gdzie to wszystko przechowywać? Obecnie możemy wybierać między chmurą a dyskiem zewnętrznym. W tym artykule zajmiemy się jego zaletami.

Czym tak naprawdę jest dysk zewnętrzny?

Komputer posiada dyski twarde wpięte wewnątrz obudowy i raczej nie wyjmowane z niej. Dodatkowo możemy korzystać z dysku zewnętrznego, który jest taki sam, ale możemy go ze sobą zabrać, gdzie tylko chcemy. Możemy go w każdej chwili podpiąć do innego komputera, laptopa czy smartfona – zachowuje się wtedy jak kolejny dysk twardy, na który możemy zapisywać nasze dane.

Rodzaje dysków zewnętrznych

  • Dysk HDD – jest to dysk magnetyczny o dużej pojemności. Jego największą zaletą jest możliwość zapisywania dużej ilości plików o wielkich rozmiarach. Niestety ma też wady – jest podatny na uszkodzenia, dosyć szybko się nagrzewa i głośno pracuje.
  • Dysk SSD – jest oparty o technologię flash. Nie posiada ruchomych elementów, przez co jest mniej podatny na wszelkie uszkodzenia. Dodatkowo dużo szybciej się ładuję i mniej hałasuje w czasie używania. Jednak wszystko to za cenę mniejszej pojemności.

Co daje  używanie dysku zewnętrznego?

Używanie dysku zewnętrznego ma kilka ważnych zalet, które mogą mieć dla Ciebie dużą wartość jako użytkownika komputera. Oto one:

  • Łatwo przenosisz swoje dane – większość z nas do kopiowania danych używa pendrive’ów. Jednak gdy trzeba przenieść kilkanaście albo czasem i kilkaset Gigabajtów danych, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystać właśnie z dużo bardziej pojemnego dysku zewnętrznego
  • Zwiększasz dostępną pojemność komputera – jest to bardzo przydatne zwłaszcza przy korzystaniu z laptopa, który ma stosunkowo niewielkie dyski twarde w obudowie.
  • Przechowasz na nim kopie zapasowe – gdy posiadasz bardzo ważne dane, które nie mogą ulec zniszczeniu, doskonałym pomysłem jest skopiowanie ich na zewnętrzny dysk twardy. Chronisz je wtedy przed atakiem hakerów czy awarią komputera.

W czym zewnętrzny dysk twardy jest lepszy od chmury?

Niewątpliwych zalet zapisywania danych na dysku zewnętrznym zamiast w chmurze jest kilka. Największą jest:

  • nie potrzebujesz dostępu do sieci, co jest idealnym rozwiązaniem, gdy znajdujesz się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do szerokopasmowego Internetu.
  • nie ponosisz wówczas comiesięcznych opłat za przechowywanie danych – kupujesz go raz i możesz korzystać do woli przez wiele lat.

Tak więc czy warto posiadać dysk zewnętrzny?

Zdecydowanie tak. Dzięki dyskowi zewnętrznemu łatwo powiększysz pojemność swojego komputera, zwłaszcza laptopa. Możesz bezpiecznie przechowywać kopie zapasowe ważnych plików, które nie możesz pod żadnym pozorem stracić. Łatwo przeniesiesz też duże ilości danych, nawet kilkaset Gigabajtów.
Aby używać dysku zewnętrznego nie potrzebujesz dostępu do Internetu ani nie ponosisz comiesięcznych opłat. I dlatego polecamy zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny. Ceny dysków HDD oscylują już od około 100 zł, więc nie jest to zbyt duży wydatek, a na pewno się nam szybko zwróci.

/artykuł we współpracy z partnerem

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content