play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Do sanatorium tylko z wynikiem ujemnym na koronawirusa

today16 czerwca 2020

Background

Do sanatorium tylko z wynikiem ujemnym na koronawirusa. 2300 pacjentów z województwa śląskiego w czerwcu pojedzie do sanatoriów. Warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. W przypadku leczenia sanatoryjnego dziecka, dotyczy to zarówno nieletniego oraz opiekuna. Pacjenci, którzy przerwali leczenie uzdrowiskowe przed 15 marca, będą mogli je dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania. Pobyt odbędzie się na takich samych zasadach jak do poprzednio, z uwzględnieniem dni, które pacjent spędził w uzdrowisku.

Do sanatorium tylko z wynikiem ujemnym na koronawirusa. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, aby po otrzymaniu skierowania skontaktować się z sanatorium, do którego zostali kuracjusze skierowani i podać swój aktualny numer telefonu. Następnie należy zadzwonić do punktu pobrań i umówić się na wykonanie testu na koronawirusa. W województwie śląskim wymazy robią 22 punkty, a ich wykaz punktów będzie dołączony do skierowania. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Jak informuje NFZ-  badanie należy wykonać nie wcześniej niż w 6 dniu przed terminem wyjazdu. Informację o wyniku testu i możliwości wyjazdu na leczenie pacjenci otrzymają telefonicznie z uzdrowiska.

Przypominamy, że pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe będą mogli je rozpocząć lub kontynuować, w przypadku tych, którzy takie leczenie zmuszeni byli przerwać z powodu pandemii. Warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, lub świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci wykonywanego pod opieką dorosłych, jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. (w przypadku leczenia sanatoryjnego – dziecka i opiekuna)

Leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego skierowania przysługuje tym, którzy:

– mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca – realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania,

– mieli rozpocząć leczenie pomiędzy 15 marca, a 14 czerwca,

– musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (przebywali w uzdrowisku poniżej 15 dni), oraz kolejnym pacjentom oczekującym na rozpoczęcie leczenia (zgodnie z kolejką oczekujących).

 Oddział wojewódzki pisemnie i telefonicznie informuje pacjenta o tym, gdzie i w jakich godzinach może wykonać takie badanie. Wynik testu przed wyjazdem telefonicznie przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu- uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

W przypadku pacjentów, którzy przerwali leczenie:

– pacjenci, którzy przerwali leczenie uzdrowiskowe przed 15 marca, będą mogli je dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach jak do poprzednio, z uwzględnieniem dni wykorzystanych, które pacjent spędził poprzednio w uzdrowisku.
– uzdrowisko uzgadnia z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia. Termin ten nie może być późniejszy niż 30 września br.

Szczegółowe informacje, oraz adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne na:

http://www.nfz-katowice.pl/index.php/dla-pacjenta/komunikaty-dla-pacjentow/item/123990-uzdrowiska-wznawiaja-swoja-dzialalnosc

– oraz pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

 

fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content