play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Do trzech razy sztuka. Sejm wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich

today22 stycznia 2021

Background

Sejm głosami PIS powołał Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za kandydatem Prawa i Sprawiedliwości głosowało 233 posłów rządzącej partii. Przeciw było 219, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wybór Wawrzyka musi jeszcze zaakceptować Senat.

Głosowanie było już trzecią próbą wybrania nowego Rzecznika. Poza Piotrem Wawrzykiem z Prawa i Sprawiedliwości, o to stanowisko ubiegało się jeszcze dwóch innych kandydatów. Byli to mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz z ramienia KO i Lewicy, a także Robert Gwiazdowski zgłoszony przez Konfederację i PSL.

Wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich Piotr Wawrzyk jest posłem Prawa i Sprawiedliwości, wiceministrem spraw zagranicznych i pełnił w tym resorcie funkcję sekretarza stanu.

Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich trwa 5 lat. Poprzedni Rzecznik  – Adam Bodnar – pełnił obowiązki aż do teraz, mimo że jego kadencja  skończyła się już we wrześniu ubiegłego roku. Było to umotywowane faktem, że Sejm do tej pory nie zdołał wybrać jego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content