play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bez kolejki

today22 września 2020

Background

Bez kolejek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Brzmi jak science fiction ale taka jest prawda. ZUS idzie z duchem czasu i wprowadza możliwość umówienia wizyty przez Internet.

Na konkretną godzinę i w konkretnej sprawie – przy tym bez kolejki do okienka. Nowe przyszło do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych. Na internetowej Platformie Usług Elektronicznych można już zarezerwować sobie wizytę w zakładzie.

Najpierw konto, potem wizyta

Ta opcja dostępna jest dla tych, którzy założyli profil na Platformie Usług Elektronicznych. – Wystarczy zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na stronie www.zus.pl, następnie na swoim profilu PUE w panelu ogólnym wybrać zakładkę „wizyty” następnie „rezerwacja wizyty”. Później wybieramy placówkę ZUS i sprawę której dotyczy a także dogodny dzień i godzinę naszej wizyty w instytucji – mówi regionalna rzecznik ZUS, Beata Kopczyńska.

Każda wizyta trwa pół godziny. Pierwszą wizytę można zaplanować już na ósmą rano, ostatnią na godzinę 14.00, a w poniedziałki nawet na godzinę 16:15.

Można anulować spotkanie

Umawiając się elektronicznie na wizytę w ZUS mamy do wyboru grupy spraw i wybieramy zakres, który nas interesuje. To mogą być zagadnienia emerytalno-rentowe, składki i ubezpieczenia, zasiłki, świadczenia rehabilitacyjne, czy chociażby kwestie założenia profilu zaufanego. Po wybraniu sprawy, jaką chcemy załatwić, wyświetli się kalendarz z bieżącym tygodniem i dostępne terminy rezerwacji wizyt – wyjaśnia rzeczniczka.

Nie trzeba się obawiać, że w tym samym czasie do jednego „okienka” umówi się kilka osób. Zarezerwowane wcześniej godziny są zaznaczone czerwonym polem z komentarzem „Termin zajęty”. Umówioną wizytę można odwołać w każdej chwili anulując zaplanowane odwiedziny w zakładce „Wizyty”, w opcji „Przegląd i anulowanie rezerwacji”.

PUE daje wiele możliwości

Profil na PUE ZUS daje nam możliwość nie tylko zamawiania wizyt w ZUS przez Internet, ale także załatwiania wielu spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Pozwala także na bieżące kontrolowanie pracodawcy w zakresie zgłoszenia nas do ubezpieczeń i wysokości opłacania składek. Na swoim koncie w PUE możemy sprawdzić także zwolnienia lekarskie, z których w ostatnim czasie korzystaliśmy. Tutaj też znajdziemy informację o stanie konta ubezpieczonego wraz z wyliczoną hipotetyczną emeryturą. Co ważne dla rodziców to właśnie poprzez PUE aktywujemy bon turystyczny. Obecnie swój profil posiada 5,5 mln użytkowników.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content