play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Dobra wiadomość dla maturzystów i ósmoklasistów! Wiemy jak będą wyglądały egzaminy

today19 listopada 2020

Background

Dobra wiadomość dla maturzystów i ósmoklasistów! Wiemy jak będą wyglądały egzaminy. Zakres wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu ósmoklasisty w przyszłym roku będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. –  poinformował dzisiaj minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.  To efekt pracy ekspertów, którzy od kilku tygodni pracują nad zmianą podstaw programowych przedmiotów egzaminacyjnych.

Dobra wiadomość dla maturzystów i ósmoklasistów! Wiemy jak będą wyglądały egzaminy. Minister edukacji powiedział, że korekta podstaw programowych w zakresie przedmiotów egzaminacyjnych jest konieczna, bo obecni maturzyści i ósmoklasiści byli poszkodowani z powodu strajku nauczycieli oraz nauki zdalnej prowadzonej wiosną i teraz. Ci uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się normalnie, w systemie stacjonarnym i przez cały czas – mówił podczas konferencji Przemysław Czarnek.

Korekty dotyczące zmian w podstawie programowej będą teraz podstawą do przygotowania przez CKE arkuszy egzaminacyjnych, których zakres przedmiotowy i zakres wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu będzie ograniczony o 20-30 proc. Jak poinformował szef resortu edukacji będzie to zmiana jednorazowa, obowiązująca tylko na egzaminach w przyszłym roku.

Zgodnie z deklaracją ministra nauki wypracowane dokumenty zostaną opublikowane na stronie MEN. Do 27 listopada będzie można zgłaszać uwagi dotyczące zaproponowanych przez resort zmian. Po konsultacjach zostanie opracowana ostateczna wersja rozporządzenia z załącznikami jeszcze w grudniu tego roku tak, żeby CKE mogła przygotować skorygowane arkusze egzaminacyjne i skorygowany informator egzaminacyjny. W związku z tym uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mieli pełną jasność co do tego, co będzie obowiązywało i w jakim zakresie na egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku – powiedział Przemysław Czarnek.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content