play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

ZUS: Dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Sprawdź jaka!

today21 maja 2020

Background

Czerwiec – bez straty dla emeryta. To od lat był zły miesiąc na zakończenie pracy. W tym roku się to zmienia. ZUS tłumaczy, że niekorzystny sposób waloryzacji sprawiał, że przechodząc na emeryturę w czerwcu – tracono nawet trzysta złotych.

Dobra wiadomość dla osób, które przechodzą na emeryturę w przyszłym miesiącu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wyliczy ją w taki sam sposób jak emeryturę wnioskowaną w maju.

To dodatkowe pieniądze w kieszeni

Zmiana sprawi, że w kieszeni emeryta znajdzie się więcej pieniędzy, zaznacza regionalny rzecznik ZUS na Śląsku, Beata Kopczyńska.

  • cover play_arrow

    ZUS: Dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Sprawdź jaka! Adam Złotorowicz

Zgodnie z założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0., ZUS wyliczy emeryturę, o którą zawnioskuje się w czerwcu, w ten sam sposób jak emeryturę wnioskowaną w maju.

Im dłużej pracujesz tym więcej dostaniesz

Zakład jednocześnie przypomina, że im później przechodzimy na emeryturę, tym świadczenie będzie wyższe. Schemat obliczania emerytury premiuje osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki.

  • cover play_arrow

    ZUS: Dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Sprawdź jaka! Adam Złotorowicz

Po drugie, im później idziemy na emeryturę, tym krótszy jest współczynnik dotyczący dalszego trwania życia, który również brany jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury – tłumaczy rzeczniczka.

Wniosek nawet do 30 dni po epidemii

W związku z występowaniem epidemii, wniosek o emeryturę można złożyć w terminie do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jeśli w oświadczeniu dołączonym do wniosku świadczeniobiorca wskaże, że chciałby by ZUS ustalił prawo i wysokość świadczenia oraz jego wypłatę od wcześniejszego miesiąca, wskazanego w oświadczeniu, to tak się stanie, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do przyznania i wypłaty świadczenia.

„Przed złożeniem wniosku o emeryturę, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość emerytury. To może nam pomóc w podjęciu tak ważnej decyzji jaką jest moment przejścia na świadczenie”, podpowiada Beata Kopczyńska.

(źródło: ZUS)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content