play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Dobry standard, dostępność i niewygórowany czynsz – nowe mieszkania na Śląsku

today10 maja 2021

Background

Dobry standard, wygoda i przede wszystkim dostępność. Część śląskich miast wspólnie budować będzie mieszkania. Wszystko w ramach  Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Na wsparcie gmin zakładających SIM, w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, przewidziano w sumie 1,5 mld zł. Środki te będą wydatkowane w latach 2020-2022.

W Chorzowie, Zabrzu, Tarnowskich Górach i Świętochłowicach – w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – powstanie łącznie 1500 mieszkań. „SIM na Śląsku” to temat ubiegłotygodniowej konferencji prasowej z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina.

 

– To przede wszystkim nowe mieszkania dla ludzi młodych – takich, których stać na czynsz, ale czynsz niewygórowany. Oferta mieszkaniowa w Tarnowskich Górach jest bogata, ale przeznaczona głównie dla osób dysponują przynajmniej dużą zdolnością kredytową, bo to głównie budownictwo deweloperskie. Mimo, że w ostatnich latach oddaliśmy jako gmina 72 mieszkania komunalne do użytkowania, nasz MTBS wybudował 120 mieszkań, „głód mieszkaniowy” pozostaje. W rejonie ulicy Andersa, znajduje się 1,5 hektarowa działka, na której powstaną nowe mieszkania – mówił burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech.

Nowa spółka zaznacza, że budować będzie mieszkania na wynajem. Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze, oprócz udziałów, do spółki wniosły także miejskie działki. To na nich realizowane będą inwestycje mieszkaniowe. W Chorzowie nowe osiedle powstanie na gruntach należących do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content