play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Dodatkowe pieniądze dla Śląska. Pójdą min. na przedszkole

today9 grudnia 2020

Background

Budowa przedszkola w Suszcu, przebudowa Drogi Wojewódzkiej 941 w Ustroniu, budowa hospicjum stacjonarnego w Rybniku – to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Śląsk otrzymał z niego kolejne pół miliarda złotych.

Pieniądze na rozwój Śląska. Fundusz Inwestycji Lokalnych to przede wszystkim, jak chce rząd, impuls do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. Do województwa śląskiego trafi z budżetu państwa w sumie 1 240 945 181,35 zł. A to nie koniec, bo przed nami drugi nabór w części konkursowej.

Kolejne pół miliarda złotych dla gmin w województwie śląskim

1 240 945 181,35 zł dla województwa śląskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym 531 695 686,35 zł w ramach części wnioskowej. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych.

Na co pójdą?

Budowa przedszkola przy ul. Szkolnej w Suszcu, przebudowa DW 941 od obwodnicy m. Ustroń do DW 942, budowa hospicjum stacjonarnego w Rybniku – to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Do województwa śląskiego trafi z budżetu państwa w sumie 1 240 945 181,35 zł. A to nie koniec, bo przed nami drugi nabór w części konkursowej.

To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom. – 531 mln zł to są wnioski samorządów na konkretne zadania i projekty, które będą w najbliższym roku realizowane. Mają one pobudzić lokalny rynek gospodarczy, ale również pobudzić rozwój dla całego województwa – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Konkretne realizacje

– Budowa przedszkola przy ul. Szkolnej w Suszcu. Inwestycja polegać będzie na budowie przedszkola 8-oddziałowego. W budynku zaprojektowano 8 sal dydaktycznych przeznaczonych dla dzieci, szatnię, stołówkę z kuchnią oraz część administracyjną. W ramach inwestycji powstanie również parking i plac zabaw. Dofinansowanie z funduszu: 2.000.000 zł.

– Przebudowa DW 941 od obwodnicy m. Ustroń do DW 942. Inwestycja jest zlokalizowana w gminie Wisła i Ustroń. Inwestycja będzie polegać na rozbudowie jezdni głównej, przebudowie skrzyżowań z drogami powiatowymi i gminnymi, zjazdów i przejazdów kolejowych oraz budowie odcinków chodników, ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych. Dofinansowanie z funduszu: 20.000.000 zł.

– Budowa hospicjum stacjonarnego przy ul. Barbórki przez miasto Rybnik. Przedmiotem inwestycji jest budowa budynku przeznaczonego dla 30 pacjentów opieki stałej oraz 10 pacjentów opieki dziennej. Dodatkowo w ramach inwestycji zaplanowano zagospodarowanie terenu w zakresie ciągów pieszych i jezdnych, miejsc postojowych, parku rekreacyjnego, ogrodu sensorycznego. Dofinansowanie z funduszu: 10.000.000 zł.

– Termomodernizacja szkół średnich w Częstochowie – III LO Samorządowe przy ul. Worcella 22 oraz IX LO im. K.C. Norwida przy ul. Jasnogórskiej w Częstochowie. Inwestycja otrzyma 6 000 000 zł dofinansowania.

– Rozbudowę i termomodernizację oczyszczalni ścieków w Świerklanach, na co gmina dostanie 5 mln zł

– Rozbiórkę i budowę nowego mostu nad rz. Wisła w Drogomyślu, w ciągu drogi powiatowej 2627 S. Zadanie to, które będzie realizował powiat cieszyński, otrzyma wsparcie w wysokości 5 mln zł

– Rozbudowę drogi powiatowej Nr 2910S na odcinku Przyszowice-Chudów, na które powiat gliwicki otrzyma 10 mln zł dofinansowania.

(źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content