play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Dodatkowe środki na poprawę jakości powietrza. Przykład z Tychów

today13 lutego 2020

Background

Komisja Europejska zatwierdziła dodatkowe 164 mln zł z puli środków dla projektów dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na Śląsku.

Ponad 16 mln zł ze wskazanej kwoty trafi do Tychów. Miasto starało się o pozyskanie środków w ub.roku, jednak na konkurs organizowany przez Urząd Marszałkowski wpłynęło 125 projektów, których wnioskowane dofinansowanie mocno przekroczyło możliwości finansowe. Marszałek województwa wystąpił wówczas do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów z wnioskiem o zgodę na zwiększenie wkładu krajowego. Po uzyskaniu zgody, Zarząd Województwa podniósł poziom oferowanego wsparcia do 163 mln zł, a ostatecznie kwota w konkursie osiągnęła poziom ponad 335 mln zł.

Na realizację tyskiego projektu pn . „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” gmina otrzymała ponad 16 mln zł dofinansowania. Całkowita wartość inwestycji to 23 mln zł.

Projekt polega na montażu instalacji odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. Przewidziano w nim montaż 960 szt. instalacji OZE: kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz instalacji fotowoltaicznych, mówi Aneta Moczkowska z-ca prezydenta Tychów ds. Zrównoważonego Rozwoju. I dodaje: – Liczymy, że jego realizacja wpłynie na poprawę jakości powietrza w naszym mieście oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Na razie nie wiadomo, czy blisko 700 osób, które złożyły wnioski w pierwszym konkursie rok temu, będą musiały je składać ponownie. Z pewnością będą jednak traktowane priorytetowo. Magistrat czeka na szczegóły z Urzędu Marszałkowskiego oraz podpisanie umowy.
– Chcielibyśmy prosić mieszkańców o cierpliwość – zwłaszcza tych, którzy składali już wnioski do OZE. Będziemy przekazywali informacje na temat realizacji projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii w Tychach mailowo, za pośrednictwem strony internetowej urzędu, mediów społecznościowych i podczas spotkań, mówi Bożena Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich UM Tychy.

Oprócz Tychów dotacje na OZE otrzymały: Bielsko-Biała, Tarnowskie-Góry, Czechowice-Dziedzice, Ogrodzieniec, Rydułtowy, Buczkowice, Ożarowice, Koziegłowy i Kornowac.

źródło: UM Tychy

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content