play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

„Dom Kultury Plus” w Piekarach Śląskich. Zbadano kulturalne potrzeby mieszkańców

today10 czerwca 2021

Background

MDK w Piekarach Śląskich znalazł się w gronie pięćdziesięciu placówek biorących udział w programie Narodowego Centrum Kultury. Pierwszy etap programu właśnie dobiegł końca. Polegał na zbadaniu potrzeb mieszkańców miasta w zakresie oferty kulturalnej.

Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich jedną z pięćdziesięciu placówek w Polsce, które zakwalifikowały się do programu „Dom Kultury Plus”. To program dość nietypowy, bo biorą w nim udział mieszkańcy i właśnie zakończył się jego pierwszy etap:

– Nie jest to taki zwykły program „grantowy”, że dostanie się pieniądze i można coś po prostu zrobić. To jest program, który ma dwa etapy. Właśnie zakończyliśmy pierwszy – obserwowania, diagnozowania, sprawdzania, wypytywania, rozmawiania, ale w oparciu o bardzo metodyczne, profesjonalne badania potrzeb kulturalnych w mieście. Czego tak naprawdę ludzie chcą – tłumaczy w rozmowie z reporterem Radia Piekary Marek Sztark z Narodowego Centrum Kultury.

Mieszkańców o ich potrzeby w dziedzinie kultury pytała Hanna Kostrzewska, która już wie czego oczekują mieszkańcy Piekar Śląskich:

– Na jednym z pierwszych miejsc wyszło nam, że mieszkańcy Piekar potrzebują możliwości czynnego zaangażowania się, czy możliwości współtworzenia oferty kulturalnej. To znaczy, żeby nie byli tylko biernymi odbiorcami, ale żeby mogli sami decydować, albo sami sugerować pomysły, które MDK mógłby wziąć na swoje barki i z nich coś wypracować. Pojawiały się też takie deklaracje wśród mieszkańców, jeżeli chodzi o potrzeby, związane z takim mariażem sportu, rekreacji i kultury.

Teraz nastąpi drugi etap programu, czyli zgłaszanie konkretnych pomysłów przez mieszkańców. Do dyspozycji jest 20 tysięcy złotych.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content