play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

Dominik Kolorz: udało się wynegocjować gwarancje zatrudnienia dla górników. To nie wszystko

today16 kwietnia 2021

Background

– Umowa społeczna w sprawie transformacji górnictwa jeszcze nie jest gotowa , co prawda posunęliśmy się znacząco, ale jest jeszcze do załatwienia sprawa indeksacji płac, mówi podczas Rozmowy Dnia w Radiu Piekary, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz.

Jak mówi lider związku w regionie, udało się wynegocjować punkt dotyczący gwarancji zatrudnienia do emerytury. Jednoznaczny zapis znajdzie się w nowej ustawie o funkcjonowania górnictwa. Gwarancje plus osłony, mówi Kolorz.

Teraz w negocjacjach chodzi nie o system indeksacji płac, żeby nie następował spadek płacy realnej. – Z żalem stwierdzam, że 80 procent Polaków nie należy do związków zawodowych i miewa problemy z interpretacją takiego zapisu. Indeksację traktują wprost jak podwyżki, a tak nie jest, mówi szef regionalnej „S”. Trochę to trwało, ale jak widać warto czekać, okazać się skutecznym. Dziś mamy jedną zasadniczą rozbieżność, o której będziemy dyskutować.

Realizacja harmonogramu zamykania kopalń do roku 2049 jest pewna? – To zależy od uczciwości stron. Gdybyśmy nie wierzyli, że zapisy umowy społecznej nie będą realizowane, to byśmy nie przystępowali do negocjacji, mówi Dominik Kolorz. Eksperci twierdzą, że nie ma szans, żeby kopalnie przetrwały tak długo. Mówi się bardziej o perspektywie dziesięciu, kilkunastu lat. – Ale to opinia części ekspertów. Reszta uważa, że to się uda, mówił gość radiowego poranka.

Porozumienie będzie zamknięte klamrą czasową i będzie realizowane pod warunkiem, że dojdzie m.in. do inwestycji np. budowy instalacji zgazowywania węgla. – Trend może się odwrócić – teraz mówi się o gazie, a po kilku-kilkunastu latach może dojść do zmiany. -Powrotu do węgla w obecnej postaci nie będzie, ale są czyste technologie oparte na tym surowcu, wynika ze słów D. Kolorza

Co jeśli nie będzie realizacji umowy? Przeciętny górnik będzie mógł dochodzić swoich praw, uważa gość Rozmowy Dnia. Bogusław Ziętek mówi, że on uważałby, siadając do stołu z oszustami. Kolorz: – To się okaże w praniu. Będę robił wszystko, żeby wszystko realizowane było tak jak w porozumieniu. Gwarancje zatrudnienia, osłony, harmonogram zamykania kopalń i cała reszta.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content