play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rozmowa Dnia

Dominik Kolorz: zielona energia nie jest tania

today16 kwietnia 2021

Background

W połowie kwietnia, są już cztery miesiące spóźnienia w kwestii umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa w stosunku do tego co było zapowiadane we wrześniu. Nawiązał do tego gość Rozmowy Dnia w Radiu Piekary Dominik Kolorz – przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, mówiąc: – Słyszałem już różne stwierdzenia na temat tego, że to się nie uda, że się rypnie, że płac nie będzie, a jednak tak się nie stało.

Kolorz: – Jesteśmy trochę w sytuacji bez wyjścia, bo jeśli całego procesu transformacji byśmy nie zaakceptowali to 30 tysięcy pracowników wylądowałoby na bruku. Na razie wynegocjowano gwarancje zatrudnienia dla górników, osłony socjalne, do załatwienia jest jeszcze sprawa indeksacji płac.

Wiedza na temat zgody Komisji Europejskiej na temat zapisów porozumienia? – Nikt jej nie ma, jeśli ktoś mówi, że wie, to mówi nieprawdę, przekonuje lider regionalnej Solidarności. – Prawo unijne, dotyczące subsydiowania węgla kamiennego wygasło. Będziemy tak naprawdę tworzyć nowe prawo w Unii, żeby to górnictwo do roku 2049 mogło przetrwać. Interesy branży zostały sprzedane w Brukseli? – To trochę jest randka w ciemno, czy notyfikacja będzie czy nie. Interesy zostały sprzedane? – Tego dowiemy się właśnie podczas negocjacji, mówi D.Kolorz.

Umowa wejdzie w życie dopiero po notyfikacji UE. Kolorz przekonuje, że są w niej przyzwoicie napisane elementy dotyczące inwestycji i transformacji. Dają możliwość finansowania chociażby z funduszu odbudowy i tworzenia nowych miejsc pracy, gdy dojdzie do likwidacji kopalń. Energia zielona jest tańsza? Szef Solidarności w regionie mówi wprost: – To nieprawda. Wystarczy pojechać do krajów, które na niej bazują. Jest drogo, obywatele dopłacają.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content