play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Donnesmarckowie powrócą… za sprawą wspomnień zebranych na wystawie w nakielskim Zamku

today11 grudnia 2020

Background

Donnesmarckowie powrócą… za sprawą wspomnień zebranych na wystawie w nakielskim Zamku. W dziejach każdego pałacu czy dworu szlacheckiego niebagatelną rolę odgrywali kucharze, pokojówki, ogrodnicy, koniuszy czy kierowcy. W badaniach historyków tzw. „ludzie dworscy” nie zajmują jednak należnego im miejsca, a szkoda, bo z pewnością mieliby sporo do opowiedzenia… Tę właśnie lukę wypełnia wystawa „Spotkanie po latach. Sylwetki i wspomnienia o pracujących dla oraz wokół nakielskich hrabiów Henckel von Donnersmarck”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga oraz Centrum Kultury Śląskiej. Znajduje się na niej 35 biogramów pracowników tej rodziny, a także ich kuzynów oraz plansze z informacją o przedwojennym Nakle. Ze względu na zamknięcie instytucji kultury dla zwiedzających, otwarcie wystawy odbędzie się bez udziału gości i publiczności, ale relację z wernisażu można będzie obejrzeć na Facebooku Centrum –  13 grudnia o godz. 18.00. 

Donnesmarckowie powrócą… za sprawą wspomnień zebranych na wystawie w nakielskim Zamku. Informacje zostały przekazane przez potomków krewnych lub przez młodszych znajomych bohaterów wystawy z jednym wyjątkiem – jest nią ponad 90-letnia pani Emilia Wielgórecka, córka ogrodnika Ryszarda Domogały, która znała rodzinę Łazarza V osobiście i bawiła się z jego dziećmi.

Wobec naturalnego odchodzenia bezpośrednich świadków tych wydarzeń bądź ich potomków jest to praktycznie ostatni już moment, aby zachować i utrwalić ich wspomnienia, będące kapitalnym źródłem informacji historycznej. W tym miejscu należy podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej wystawy, za podzielenie się posiadaną wiedzą oraz udostępnienie domowych archiwów.

Wystawa dzieli się na cztery duże sekcje. „Nakło Śląskie” opowiada o jego najważniejszych instytucjach: kościele, Zakładzie św. Łazarza, straży pożarnej oraz policji. Sekcje „Pałac”, „Gospodarstwo rolne i majątek” oraz „U kuzynów” przedstawiają pracowników pałacu w Nakle Śląskim, Świerklańcu, Kozłowej Górze oraz Kopicach, ogrodów i gospodarstwa rolnego, a także lekarzy Donnersmarcków. Towarzyszy temu bogaty materiał ilustracyjny.

Ze względu na zamknięcie instytucji kultury dla zwiedzających otwarcie wystawy odbędzie się bez udziału gości i publiczności, ale relację z wernisażu można będzie obejrzeć na Facebooku Centrum – zapraszamy 13 grudnia o godz. 18.00. Centrum przygotuje też zwiedzanie wirtualne, a jak tylko sytuacja na to pozwoli – ekspozycję będzie można obejrzeć osobiście. W pełnym wymiarze „Spotkanie po latach” potrwa do połowy lutego 2021 r., a następnie duża część projektu stanie się ekspozycją stałą Centrum.

Wystawa została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

info i fot. Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content