play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Drewno na budowie. Zobacz, do czego może się przydać

today11 czerwca 2021

Background

Dynamicznie rosnące ceny mieszkań w dużych polskich miastach sprawiają, że coraz więcej rodzin rozważa samodzielną budowę niewielkich domów.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie tym tematem, a przyszli inwestorzy indywidualni powoli rozglądają się za drewnem na budowę. Poniższy tekst podpowie Ci, do czego konkretnie przydaje się drewno na budowie oraz jakie parametry musi spełniać drewno określane mianem konstrukcyjnego.

Drewno na budowie – do czego może się przydać?

Drewno to materiał towarzyszący ludzkości od zarania dziejów. Także dziś, za sprawą swoich doskonałych parametrów i żywotności, stanowi element niezastąpiony przy wznoszeniu domów. Jest powszechnie stosowany jako materiał na więźbę dachową, ale również konstrukcje ścian, elementy garażu szkieletowego czy elementy konstrukcyjne domów szkieletowych. Z drewna buduje się również zimowe ogrody, tarasy, jak też wiaty, domki narzędziowe i warsztatowe czy altany ogrodowe. Jak więc widać, znajduje ono bardzo wszechstronne zastosowanie. Wysokiej klasy drewno na budowę oferuje brand https://www.castorama.pl/.

Wybieramy drewno konstrukcyjne na więźbę dachową

Drewno konstrukcyjne musi spełniać szereg parametrów, aby nadawało się do wykorzystania przy wznoszeniu więźby dachowej. Wszelkiego typu deski, belki i słupy muszą być wykonane z odpowiednio przygotowanego materiału. W Polsce zdecydowana większość więźb dachowych jest wykonywana z tarcicy obrzynanej. Czterostronnie strugane drewno inwestor może kupić w składzie budowlanym bądź tartaku.

Najważniejsze cechy drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne charakteryzuje się przede wszystkim dobrymi parametrami izolacyjnymi. Ma również pewny poziom ognioodporności – gładko wystrugane krawędzie i ściany desek czy belek opóźniają przenikanie płomieni do wnętrza drewna. Stanowią też swego rodzaju barierę przed inwazją larw owadów, pleśni i grzybów. Ponadto materiał ten, powszechnie stosowany jako element więźby dachowej czy konstrukcji ścian, wykazuje wysoki poziom wytrzymałości na obciążenia. Bez problemu poradzi sobie z dźwiganiem przez wiele lat blachodachówki, dachówki betonowej czy ceramicznej.

Drewno konstrukcyjne lite (BSH)

W tej kategorii wyróżnić można dwa typy produktów: drewno lite konstrukcyjne i drewno klejone warstwowo. Pierwszy z nich to drewno BSH, które charakteryzuje się klasą C24. Do podstawowego szkieletu czy więźby dachowej sprawdzi się ono w zupełności. Nie wymaga impregnacji. Dzięki prostym brzegom do wnętrza drewna nie będzie wnikać ani wilgoć, ani larwy owadów. Przy zakupie drewna warto dokładnie mu się przyjrzeć – nie powinno nosić ono śladów spękań, sęków ani pleśni. Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie kupowanie drewna w towarzystwie dekarza, który zna się na materiale i szybko rozpozna ewentualne nieprawidłowości.

Drewno konstrukcyjne klejone warstwowo (KVH)

Drugi typ drewna konstrukcyjnego, w Polsce rzadziej stosowany, to drewno klejone warstwowo, określane też jako KVH. Cechuje się ono wyjątkowo wysoką wytrzymałością, a poszczególne lamele są łączone ze sobą na mikrowczepy. Z jakich gatunków wykonuje się drewno konstrukcyjne? Wyłącznie z gatunków iglastych – przede wszystkim ze świerku, modrzewia, jodły i sosny, które charakteryzują się odpowiednią trwałością. Przeczytaj także: Wciągarka linowa – jaką wybrać?

Słów kilka o klasach drewna konstrukcyjnego

W przygotowanym przez architekta projekcie domu znajdują się informacje na temat klas wytrzymałościowych drewna, których należy użyć na więźbę dachową. Zazwyczaj stosuje się drewno konstrukcyjne o klasie C24. Można również zastosować materiał charakteryzujący się wyższą klasą (na przykład C30). Może mieć to uzasadnienie wtedy, gdy pokrycie dachowe będzie stanowić na przykład ciężka dachówka ceramiczna. Podczas wizyty w tartaku lub w składzie budowlanym stosuje się raczej oznaczenia takie jak: KW (wyborowa), KS (średnia) czy KG (niższej jakości). Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa (Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku), każde drewno konstrukcyjne musi być oznakowane symbolem „CE”, jako znakiem dopuszczenia prefabrykowanego materiału konstrukcyjnego do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej. Na temat norm wytrzymałościowych traktują przepisy PN-EN 14081-1.

Jak wygląda proces obróbki drewna konstrukcyjnego?

Drewno konstrukcyjne powstaje z drzewa, które ma kilkadziesiąt lat. Wówczas można mieć pewność co do jego najlepszych właściwości konstrukcyjnych. Następnie ścięte drzewo jest poddawane procesowi obróbki. Po struganiu jest suszone w specjalnych komorach. Uzyskuje wówczas zdecydowanie niższy poziom wilgotności w porównaniu z drewnem suszonym na powietrzu. Poziom wilgotności drewna konstrukcyjnego nie powinien przekraczać 23% (optymalny to 16%). Drewno konstrukcyjne, które nie będzie bezpośrednio narażone na śnieg, deszcz i słońce, nie musi być dodatkowo poddawane impregnacji. Tak przygotowane drewno, odpowiednio oznakowane, nadaje się do sprzedaży odbiorcom końcowym.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content