play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dron na usługach policji drogowej. Łapie już piratów

today8 maja 2021

Background

Piratów drogowych wyłapie z powietrza. Śląska drogówka w posiadaniu drona, który będzie batem na tych z ciężką nogą. Przeszedł już testy kilka dni temu podczas Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jest niczym sokół który znienacka spada na niczego nieświadomą ofiarę. Z tą różnicą, że wypatruje tych, którzy mają coś na sumieniu. Dron z powietrza wypatruje jeżdżących po drogach śląska piratów drogowych.

Jest już po testach

Policjanci z będzińskiej drogówki wspólnie z mundurowymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz policjantów z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach zaprezentowali możliwości policyjnego drona DJI Matrice 200. Prowadzone dzisiaj na drogach i ulicach powiatu działania w ramach zwiększenia bezpieczeństwa pieszego, po raz pierwszy były prowadzone przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego. Sprzęt ten pozwoli policjantom monitorować odcinki dróg w miejscach, gdzie trudno wykorzystać radiowóz. To dzięki niemu nawet z powietrza stróże prawa będą mogli ujawniać wszelkie wykroczenia i niebezpieczne zachowania na drogach. Policyjny dron czujnym okiem kamery rejestruje wykroczenia popełniane przez kierujących i pozwala jeszcze skuteczniej walczyć z osobami, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie na drodze. Swoją funkcję pełni, unosząc się wysoko nad obserwowanym terenem i rejestrując popełniane wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach czy też wiele innych. Informacje o sprawcy takiego wykroczenia następnie przekazywane są drogą radiową do patrolu oddalonego o kilkaset metrów, który zatrzymuje i wyciąga konsekwencje od kierowcy łamiącego przepisy.

Pierwsi złapani

Jego wyczulone kamery zarejestrowały m.in. niebezpieczny manewr kierowcy opla w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Staszica w Będzinie. Jadący prawym pasem jezdni kierujący, widząc zbliżającą się do przejścia dla pieszych kobietę, zwolnił i zatrzymał swój pojazd. Jednakże jadący lewym pasem kierowca opla przemknął przez przejście, nawet nie zwalniając. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało. Po otrzymaniu sygnału od operatora kamery, patrol ruchu drogowego zatrzymał pirata drogowego.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content