play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dronem w pirata. Drogówka pokazała nowy sprzęt

today7 maja 2021

Background

W Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego policjanci z Będzina, wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz mundurowych z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach zaprezentowali możliwości policyjnego drona DJI Matrice 200.

Prowadzone działania po raz pierwszy były prowadzone przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego. Sprzęt pozwoli policjantom monitorować odcinki dróg w miejscach, gdzie trudno wykorzystać radiowóz. Dzięki niemu , z powietrza stróże prawa będą mogli ujawniać wszelkie wykroczenia i niebezpieczne zachowania.

Policyjny dron, okiem kamery rejestruje niebezpieczne zdarzenia i pozwala skuteczniej walczyć z piratami drogowymi. Swoją funkcję pełni, unosząc się wysoko nad obserwowanym terenem i rejestrując popełniane wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach i wiele innych. Informacje przekazywane są następnie do patrolu oddalonego o kilkaset metrów, który zatrzymuje i wyciąga konsekwencje w stosunku do kierowcy, łamiącego przepisy.

Zresztą specjalistyczny sprzęt pokazał swoje możliwości podczas prezentacji – jego kamery zarejestrowały m.in. niebezpieczny manewr kierowcy w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Staszica w Będzinie. Jadący prawym pasem kierujący, widząc zbliżającą się do przejścia kobietę, zwolnił i się zatrzymał. Jednak kierowca na lewym pasie przemknął przez przejście, nawet nie zwalniając. Po otrzymaniu sygnału od operatora kamery, patrol ruchu drogowego podjął interwencję.

źródło/foto: Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content