play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Drożej w katowickich żłobkach. Kto nie da rady, dostanie wsparcie

today9 listopada 2020

Background

Od kilku lat rośnie liczba miejsc w katowickich żłobkach. W latach 2015-2019 powstało 330, więc jest ich dziś 949. Stawka za opiekę w żłobku miejskim w Katowicach na razie należy do najniższych w Polsce i wynosi 150 zł. To jednak się zmieni.

W Katowicach zarejestrowanych jest łącznie 39 żłobków niepublicznych oraz dwa kluby dziecięce, które łącznie posiadają 1 690 miejsc dla dzieci w wieku do lat 3. W sumie w stolicy regionu  jest łącznie 2 639 miejsc opieki żłobkowej.

Opłaty za pobyt dziecka w żłobkach miejskich nie były zwiększane od 2011 r. Od tego czasu znacząco wzrosły koszty związane z ich prowadzeniem, np. cena energii wzrosła o 45%, ponadto średnie miesięczne wynagrodzenie wzrosło o ponad 44%. Średni miesięczny koszt utrzymania jednego miejsca w żłobku w 2019 r. wynosił o 531 zł więcej niż w roku 2011, co oznacza jego wzrost o ponad 43 %.

W sprawie zmian opłat przygotowany został projekt uchwały rady miasta, który będzie podlegał konsultacjom społecznym na specjalnej platformie, a następnie będzie procedowany na sesji Rady Miasta Katowice. Projekt zakłada, by najmniej zamożni mieszkańcy mogli skorzystać z regulacji uzależniającej wysokości opłaty stałej w Żłobku Miejskim od wysokości dochodów rodziny, z równoczesnym zabezpieczeniem pomocy finansowej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na opłatę stałą dla najuboższych.

– Dla rodzin z najniższymi dochodami – do 1 100 zł netto na osobę – chcemy utrzymać aktualnie obowiązującą stawkę opłaty za pobyt w wysokości 150 zł, a dla pozostałych osób wprowadzić dwa progi dochodowe. Dla rodzin o dochodzie na jednego członka rodziny do 1 700 zł netto opłata wyniesie 250 zł, a powyżej tej kwoty – 400 zł, mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Rodziny w trudnej sytuacji materialnej będą mogły otrzymać wsparcie w postaci sfinansowania lub dofinansowania do opłaty stałej.

– Do korzystania z dopłaty do opłaty stałej w żłobkach uprawnieni będą rodzice zarówno dzieci uczęszczających do Żłobka Miejskiego, jak i do katowickich żłobków niepublicznych, dodaje naczelnik Moryń-Trzęsimiech i wyjaśnia, że w przypadku żłobków miejskich i dochodu na osobę do 1 056 zł dopłata może pokryć cały koszt. Natomiast w żłobkach niepublicznych dopłata będzie uzależniona od dochodu i wyniesie maksymalnie 500 zł (przy dochodach do 580,80 zł na osobę) lub maksymalnie 400 zł (przy dochodach od 580,81 zł do 1056,00 zł).

Dofinansowanie do opłaty stałej w żłobku niepublicznym przyznawane będzie niezależnie od miejskiego dofinansowania do opłaty w wysokości 600 zł, które otrzymują żłobki niepubliczne do katowickich dzieci. Dofinansowania nie wykluczają się wzajemnie.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content