play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Drugi PSZOK powstaje w Świętochłowicach

today25 marca 2021

Background

Trwa budowa kolejnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Świętochłowicach. Prace budowlane przy ul. Szpitalnej rozpoczęły się w lutym br. i potrwają do końca maja natomiast całość projektu wraz z kampanią informacyjno-edukacyjna zostanie zrealizowana do końca bieżącego roku.

Wykonano już przyłącza i sieci wodno-kanalizacyjne, które będą odprowadzać wody opadowe z terenu utwardzonego poprzez separatory do istniejącej kanalizacji ogólnospławnej. Instalacja wodno-kanalizacyjna będzie służyła również do rozprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków z kontenera socjalno-biurowego. Przy wjeździe do punktu wygospodarowane zostały także dodatkowe miejsca parkingowe.

PSZOK to w pełni bezpieczne miejsce odbioru m.in. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, olejów, farb, rozpuszczalników, zużytych opon, odpadów poremontowych i wielkogabarytowych, a także przeterminowanych leków.

Do tej pory mieszkańcy Świętochłowic mieli problem z oddawaniem tego typu odpadów. Choć w mieście funkcjonuje już jeden PSZOK na składowisku przy ul. Wojska Polskiego, jego lokalizacja na peryferiach miasta stanowi kłopot, szczególnie dla osób starszych i niezmotoryzowanych. Do PSZOK-u przy ul. Szpitalnej będzie można łatwiej dojechać. UM Świętochłowice przypominają jednak, że nie będzie to miejsce składowania odpadów, a jedynie ich odbioru. Stąd będą regularnie wywożone do miejsc ich docelowego unieszkodliwienia, dedykowanego dla konkretnego rodzaju odpadu.

W Świętochłowicach funkcjonuje także mobilna wersja PSZOK – raz w miesiącu odpady problemowe można dostarczać do samochodu, który specjalnie w tym celu przyjeżdża wg harmonogramu do poszczególnych dzielnic miasta. Zużyte baterie, przeterminowane leki i zużyte świetlówki można oddawać także do tzw. Miejsc Zbiórki Wybranych Odpadów Niebezpiecznych.

źródło/foto: UM Świętochłowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content