play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Duże pieniądze dla śląskich ratowników z WOPR i GOPR

today26 maja 2021

Background

Oni czuwają nad naszym bezpieczeństwem nad wodą i w górach, a nad ich finansami czuwa Urząd Marszałkowski. Marszałek województwa śląskiego wesprze śląskie grupy ratownicze WOPR i GOPR.

Jest wsparcie Urzędu Marszałkowskiego dla ratowników górskich i wodnych. W sumie to prawie 850 tysięcy. Pieniądze mają pomóc nie tylko ratownikom, ale przede wszystkim turystom zapewnić bezpieczeństwo turystom:

– Celem Zarządu Województwa Śląskiego jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku Ślązakom zarówno nad wodą, jak i w górach. Kwestie wsparcia WOPR i Jurajskiej i Beskidzkiej Grupy GOPR, to dzisiaj kwestie finansowe od 150 do 350 tysięcy złotych. Chyba wszyscy chcielibyśmy wypoczywać bezpiecznie i to jest nasz cel, a te organizacje wymagają też wsparcia. Wszyscy wewnętrznie czujemy, że warto. Zdarzają się wypadki, więc dobrze, żebyśmy do sytuacji kryzysowych, do sytuacji trudnych, kiedy trzeba ratować ludzkie życie byli przygotowani – podkreśla wicemarszałek województwa śląskiego, Wojciech Kałuża.

Te pieniądze to dla GOPR i WOPR szansa na zakup nowego sprzętu:

– Bardzo się cieszymy, że województwo i marszałek dostrzegają potrzeby turystów, których w górach przybywa z roku na rok, a co za tym idzie przybywa też naszych interwencji. Te środki, które pan marszałek przekazuje na ratownictwo w górach w dużej mierze idą na sprzęt, który się zużywa, po drugie na wyposażenie ratowników w środki ochrony indywidualnej, czyli w te podstawowe rzeczy – ubranie, buty, które z racji tego, że prowadzimy tych akcji dużo, po prostu się zużywają – mówi Marcin Szczurek, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Grupa Jurajska GOPR-u oprócz zakupu nowego sprzętu zamierza przeznaczyć pieniądze na szkolenia ratowników.

– Wsparcie marszałka województwa śląskiego jest dla nas kluczowe, ponieważ pozwala nam utrzymać funkcjonowanie, a także rozwijać się. W tym roku głównie te środki zostaną przeznaczone na szkolenie naszych ratowników, zakup sprzętu specjalistycznego oraz na stworzenie przestrzeni szkoleniowej w naszej bazie w Podlesicach – mówi Robert Pilarczyk, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR:

Najwięcej pieniędzy bo prawie 350 tysięcy złotych otrzymała grupa Beskidzka GOPR.

 

Fot. Facebook/Śląskie. Pozytywna energia

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content